Bilim

Esnek Solar Panellerin Avantajları ve Dezavantajları

Fosil yakıtların gezegenimize büyük zarar vermesi sebebiyle temiz ve yenilenebilir enerji sistemlerine talep giderek artmakta. Bu noktada, özellikle çevre dostu olmasından ötürü başvurulan güneş enerjisinin kullanımı da her geçen gün yaygınlaşmakta.

Elektrik üretmek için tamamen güneşten gelen ışınları kullanan bu enerji üretim sistemi fosil yakıtlar yerine tercih edilerek hem kaynaklardan tasarruf ediliyor hem de doğaya verilen zarar minimuma indiriliyor. Üstelik, güneş enerjisi elde etmek için ihtiyaç duyulan tek şey solar panel ya da güneş paneli denen sistemlerdir.

Solar paneller ile fosil yakıtların aksine neredeyse hiç ek kaynak harcamadan temiz enerji elde edilebiliyor. Elbette bu noktada kullanıcıların ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre farklı solar panel türleri tercih edebileceklerini de belirtmekte fayda var. Ekonomik Solar’da, esnek solar panel dahil olmak üzere, ihtiyaç duyduğunuz tüm solar panel türlerini bulabilirsiniz.

Esnek Solar Panel Nedir?

Esnek solar paneller hafif ve esnek malzemeden yapılan panellerdir. Genelde kırılmaya karşı daha dayanıklı olan bu panellerin kullanımına pek çok yerde başvurulmaktadır.

Esnek solar panellerin bir avantajı sıradan solar panellerin montajının zor olduğu ya da direkt montajının yapılamadığı eğimli yüzeylerde kullanılabilmesidir. Genelde tekne, marin, elektrikli bisiklet, otobüs durakları, fabrika çatıları ya da genel olarak bina tasarımında başvurulan bu solar panel türü eğimli yüzeylerde kullanılabilmektedir. Esnek solar panellerin bir diğer özelliği de sıradan panellere göre daha estetik olmalarıdır

Esnek Solar Paneller Nasıl Üretilir?

Esnek güneş panelleri, ince film teknolojisi ile üretilen solar hücreler kullanmaktadır. Bu ürünlerde esneme özelliğine sahip olan yüzeye süper iletken olan silikon, aşırı ince katmanlar şeklinde uygulanır; silikon katmanın esneme, katlanma ve bükülme özelliklerini kazanması yoluyla esnek güneş panelleri üretilmiş olur.

Esnek Solar Panellerin Avantajı Nedir?

Esnek solar paneller pek çok avantaja sahiptir:

  • Esnek solar paneller diğer solar panellere kıyasla çok daha hafiftir. Sıradan güneş panelleri yaklaşık 15 kg ağırlıktayken esnek solar paneller ortalama 2 kg ağırlıktadır. Bu sebeple ihtiyaç duyulduğu takdirde bir yerden bir yere rahatlıkla taşınabilir.
  • Esnek paneller sıradan panellere kıyasla daha zor kırılırlar ve daha dayanıklıdırlar.
  • Eğimli çatılarda kullanmak için ideal olan esnek solar paneller, sıradan panellere kıyasla daha estetiktirler.
  • Eğimli yapıları ve eğimli yüzeylerde kullanılabilmeleri sebebiyle daha fazla yerde kullanılırlar.

Esnek Solar Panellerin Dezavantajı Nedir?

Esnek solar paneller sıradan panellere göre pek çok avantaja sahip olsa da birtakım dezavantajları da vardır. Bu dezavantajları sıralamamız gerekirse:

  • Esnek solar paneller sıradan panellere göre daha pahalıdır.
  • Mevcut paneller kadar yaygın değildir.
  • Esnek güneş panelleri mevcut panellere göre daha hafif ve dayanıklı olsalar da kaliteli ürün satan bir satıcı bulmak sıradan panellere göre daha zordur.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu