Çeşmeler

Eskişehir’de Kaynak Suları ve Su Doldurulacak Yerler

Eskişehir; Porsuk Çayı, Adapazarı Evleri, Lüle Taşı Müzesi, Midas Anıtı başta olmak üzere birçok gezilecek yerin bulunduğu köklü bir şehirdir. Eskişehir çeşmeleri de bu şehre ayrı bir anlam katmaktadır. Eskişehir’de içme suyu doldurulacak yerler şunlardır:

Odunpazarı ilçesi-Karapınar mahallesinde 16 çeşme bulunmaktadır. Şarkiye, Paşa, Orta, Akarbaşı mahallelerinde de akar durumda çeşmeler bulunmaktadır.

Han ilçesinin belediye binası önünde de bir tarihi çeşme bulunmakta olup 300 yıllık bu tarihi çeşme hizmet vermeye devam etmektedir.

Hamamyolu Caddesi’ndeki çeşmeler de Eskişehir vatandaşlarına su dağıtmaktadır. 2005 yılında Çetintaş ve Töre ailelerinin yapmış olduğu Hacı Mamure Çetintaş ve Hasan Törü çeşmeler inin suyu hiç eksik olmamaktadır. Çeşmelerin su alma kapasiteleri 650 litre olup günde 6 defa dolmakta, buna rağmen yoğun talepten dolayı bazen su ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalmaktadır. Bu çeşmelerden akan suya ‘Kalabak Suyu’ denilmektedir ve oldukça beğeni toplamaktadır. Turistler de bu suyun tadına bakmayı ve yanlarındaki şişelere doldurmayı ihmal etmemektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu