Çeşmeler

Erzurum Şehrinde Su Doldurulacak Yerler

Erzurum denildiğinde akıllara ilk olarak Tortum Şelalesi, Erzurum Gökkuşağı Tepeleri, Hınıs Kanyonu, Palandöken ve Çoruh Nehri gelir. Erzurum çeşmeleri de bölgede görülmesi gereken yapılardandır. Üstelik bu çeşmeler Erzurum’da içme suyu doldurulacak yerler olması hasebiyle herkesin bu açıdan da faydalanabileceği yerlerdir.

Şabahane Çeşmesi

Burası Şafiiler Çeşmeleri olarak da bilinmektedir. Taşmağazalar Caddesi’nin başındadır. Şafiiler Camii’nin altındaki bu sıra sıra dizilmiş çeşmeler 6 adettir ve birbirine bitişiktir. Yüzleri doğu tarafına bakmakta ve üst tarafında mukarnas süsleme bulunmaktadır. Çeşmenin 2 kitâbesi vardır. 964 yılında yapılan bu çeşme tatlı suyu ile rağbet görmektedir. Hâlâ akmakta olan çeşme lezzetli suyuyla Erzurum çeşmelerinin en meşhurlarından biridir. Suyunun böbrek ve göz hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Akpınar Çeşmesi

Mahallebaşı Semti’nde bulunan çeşme meydanın güneybatısında almaktadır. Mahallebaşı’ndaki bu çeşmenin nişi dikdörtgen boyutlarda ve sivri kemerlidir. Suyu çok ve berrak olduğu için ‘Akpınar’ adı verilmiştir. Çeşmenin suyu akmaya devam etmekte ve gelen geçenin susuzluğunu gidermektedir.

Erzurum’da kullanılan diğer çeşmeler ise şunlardır:

Çeteci Abdullah Paşa Çeşmesi
Cennet Çeşmesi
Kale Çeşmesi
Gürcü Kapısı Hacı Mehmet Çeşmesi
Yazıcıoğlu Çeşmesi
İsmail Ağa Çeşmesi
Osman Ağa Çeşmesi
Dört Güllü Çeşmesi
Narmanlı Camisi Çeşmesi
Hacı Dede Ağa Çeşmesi
Sansarcıbaşı Çeşmesi,
Kırmızı Çeşme
Gül Ahmet Çeşmesi
Dabakhane Çeşmesi
Paşa Pınarı Çeşmesi
Recep Ağa Çeşmesi
Bakırcılar Cami Çeşmesi
Sıvırcık Çeşmesi

Şu çeşmelerin ise kitâbeleri yoktur fakat su zenginliği bakımından şehrin önemli çeşmeleri arasındadırlar:

Zeynel Çeşmesi
Kırk Çeşme
Dabakhane çeşmesi
Ayas Paşa Çeşmesi
Ali Paşa Çeşmesi
Esat Paşa Çeşmesi
Bakırcı Çeşmesi

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu