Çeşmeler

Erzincan Yakınlarında Su Doldurulacak Yerler

Erzincan Fırat Nehri’nin bulunduğu; akarsuları, kanyonları ve gölleri ile eşsiz bir doğa şöleni sunan çok özel bir şehirdir. Erzincan çeşmeleri Erzincan’da içme suyu doldurulacak yerler arasındadır:

Erzincan’dan Erzurum’a doğru gidilirken kuzey yönde Ekşisu Sazlığı yer alır. Pek çok kuş türüne yaşam alanı olan bu sazlıktan sodalı su kaynağı fışkırmaktadır. Buradaki çeşmelerden akan sodalı suyunun tadına doyum olmamakta ve içenlerin adeta içtikçe içesi gelmektedir.

Erzincan Belediyesi’nin yaptırdığı, merkeze 14 km uzaklıktaki maden suyu çeşmelerinden akan suyun şifâlı olduğuna inanılmaktadır. Birçok kişi bidonlarla ve şişelerle buradan su doldurmakta ır. Bu su yöre halkı arasında ‘ekşisu’ diye bilinmektedir.

Öte yandan iken vazifesini yaptığı sırada şehit olan Engin İnce için Kemah ilçesinde bir çeşme yaptırılmıştır. Erzincan Belediyesi önündeki bu çeşme Osmanlı çeşme mimarisini yansıtmaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu