BilimTeknoloji

Elektrik İçin Doğanın Gücünü Kullanın

Rüzgar türbinleri sayesinde rüzgarda yer alan potansiyel enerjiyi ilk başta mekanik enerjiye sonrasında ise isteğinize göre elektrik veya mekanik enerjiye çevirebilirsiniz. Rüzgar enerjisini elektriğe çevirmek için kullanılan araçların bir araya getirilmiş haline rüzgar türbini denilmektedir. Rüzgar türbinlerinin genellikle 1, 2 ve 3 kanatlı olan modelleri bulunuyor. Yatay ve dikey eksenli olacak şekilde iki çeşitli olarak üretilmiştir. Yaygın bir şekilde kullanılan modeller ise 3 kanatlı olan ve yatay eksenli olan modellerdir.

Rüzgarın Elektrik Enerjisine Çevrilmesi

Gerek ülkemizde gerekse dünyanın çeşitli ülkelerin yaygın bir şekilde kullanılan enerjilerin arasında rüzgar enerjisi ilk sıralarda yer almaktadır. Her geçen gün kullanım alanlarının da daha fazla gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Rüzgar enerjisini kullanarak kendi elektriğini üreten kişiler de vardır. Bu şekilde insanlar düşük maliyetlerle kendi enerji ihtiyaçlarını karşılıyor. Tahıl öğütme sistemleri, su pompalama alanları, bahçe aydınlatması, soğutma sistemleri, su depolama alanları ve şarj sistemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Rüzgar enerjisi elde etmek isteyen kişiler rüzgar türbinleri kullanır.

Özellikleri Nelerdir ?

Rüzgar türbinleri çeşitlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Yatay eksenli olan rüzgar türbinlerinde kanatların dönme ekseni rüzgara paralel şekildedir. Ticari amaç için kullanılan türbinler genellikle yatay eksenli türbinlerdir. Dikey eksenli olan rüzgar türbinlerinin ise türbini milli düşey konumundadır. Rüzgara uzantısı ise dik olacak şekildedir. Bu tip türbinlerin verimsiz olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmak için ilk olarak hareket motoruna ihtiyaç duymaktadır. Ayakta durması için ise gergi halatları kullanılarak sabitlenmesi gerekiyor.

Rüzgar Türbinlerinden Ne Şekilde Faydalanabiliriz ?

Rüzgar gülleri ile rüzgar türbinleri aynı anlama gelmektedir. Rüzgar, güneşin yeryüzünde her yeri eşit miktarda ısıtmamasından dolayı oluşmaktadır. Hava hızlı bir şekilde yer değiştirdiği için parçacık hareketleri de hızlı olur. Havada bulunan bu enerjiyi kinetik enerjiye çevirme işlemine ise rüzgar enerjisi denilmektedir. Rüzgar enerjisinin ana kaynağının da güneş olduğunu söyleyebiliriz. Güneş doğmasıyla beraber rüzgar enerjisi alınmaya başlar. Rüzgarın bu güzünden faydalanılmasının çok eski zamanlara kadar ulaştığını söyleyebiliriz. İlk olarak yel değirmenleri ve yelkenli gemilerde yaralanılmaya başlanmıştır.

Ekonomiksolar’ın sunduğu güneş panellerini incelemek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz;

https://www.ekonomiksolar.com/urun-kategori/gunes-paneli/

Rüzgar türbinleri için ise;

https://www.ekonomiksolar.com/ruzgar-turbini

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu