Çeşmeler

Elazığ Merkezde Su Doldurulacak Yerler

Doğu Anadol’nun İncisi unvanı kazanmış olan Elazığ; camileri, medreseleri, türbeleri ve kaplıcalarıyla ilgi odağı olmaktadır. Elazığ çeşmeleri de şehrin odak noktaları arasındadır. Elazığ’da içme suyu doldurulacak yerler şöyledir:

Çahpur Çeşmesi

Bu çeşme Abdülhamit Han tarafından yaptırılmıştır ve Elazığ Belediyesi’nce restore edilmiştir. Günümüzde kullanılan çeşme tarihi öneme hâizdir. Ev hanımları burada her bayram öncesi halılarını da yıkamaktadır.

Aynı zamanda Edirne’nin Sivrice ilçesindeki Karaçalı Çeşmeleri de su ihtiyacının karşılanabileceği yerlerdendir.

Üç Lüleli Çeşme

Harput girişinde sol taraftadır. Ağa Cami yakınındaki bu çeşme eyvanlı tipte ve kesme taştandır. 1926 yılında yaptırılan bu çeşme akar vaziyettedir.

Kurşunlu Çeşmesi

Kurşunlu cami ile Kurşunlu medreseleri sitesinde yer alan bu çeşmenin suyu da akmakta olup su doldurmak için gidilebilecek bir çeşmedir. Tarihî çınarın altındaki bu çeşme yaz mevsiminde Elazığ halkının serinlemek için akın ettiği yerlerdendir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu