BilimKadın

El Titremesinin Sebepleri Nelerdir, Nasıl Önlenir ?

İstemsiz olarak meydana gelen küçük sarsılma hareketine el titremesi denir. Çoğu zaman el ve başı etkiler bazen de ayak ve bacaklara kadar gidebiliyor. Bu titremeler genetik olarak da ortaya çıkabiliyor tıp bu titremelerin tam anlamıyla açıklamasını yapmış durumda değildir. Bu titremeler daha çok el hava kaldırıldığında ya da elinde bir şey olduğunda titreme artar.

Bazı araştırmalara göre sinir sistemlerinin bozukluğundan kaynaklı bazılarına göre bunun açıklamasının vücut da ki diğer organlar ile etkileşimi olduğu söylenmektedir. Peki, el titremesi nasıl geçer ?

Titreme fark edildiğinde doktora gitmelisiniz. El titremesi bir anda başınıza geldiğinde evdeyseniz şunları yapabilirsiniz. O an da buna neden olan stres sinir gibi etken ise ondan uzaklaşıp gözlerinizi kapatıp derin nefes alıp verin ve olaydan uzaklaşın. Elinize biraz ağırlığı olan bir şey alın bu da titremeyi azaltacaktır. Bu titreme doktora gittiniz ve nedeni bulunamadı bu durumda sadece tedbirli davranmak gerekiyor.

El titremesi farklı hastalıkların belirtisi olabilir

Uzaklaşmak için hemen dinlenip uyumakta yorgunluk ve titremeyi azaltır. Yeterli uyku vücudun dinlenmesi için önemlidir. Kafeinli kola ,kahve gibi içeceklerde uzak durmanızda fayda var . İçecek ya da yiyecek de yarım koymayı tercih edin ki önlem olsun. Titreme çok fazla artıyor ne yapsanız başa çıkamadı iseniz hemen ambulansı aramanızda fayda var buna göre doktor bu titremenin nedeni ve geçici mi kalıcı mı bunun etkisine bakar ve yöntemini belirler.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu