BilimKadın

Eller Neden Şişer? El Şişmesi Neden Olur?

Kimi zaman yazı yazarken ya da bulaşık yıkarken ve ya top oynarken birden ellerimizin şiştiğini fark ederiz. Hamilelerde bu durum son aylara doğru gerçekleşebilir. Çünkü vücudun ödem tutması söz konusudur. Ama normal insanlarda da sabah uyandıklarında el şişmesi gözlemlenebilir. Peki, el şişmesi neden olur? İşte tam da bu sorunuzun cevabı için sizlere bu gün ki makalemiz de el şişmesinin nedenleri hakkında bir araştırma yaptık. O zaman ne duruyorsunuz haydi bir an önce başlayalım da sizler de bir an önce şişen elinizin nedenleri hakkın da bilgi sahibi olunuz.

Arkadaşlar el şişmesi genellikle eler de ki kasların dokuların ya da eklemlerinin şişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra genellikle ödem olarak adlandırılan karpal tünel sendromu, enfeksiyonlar ve de travma sonucu el şişmeleri meydana gelmektedir. Arkadaşlar el şişmeleri ikiye ayrılmaktadır.

Bunlar çabuk geçen el şişmeleri ve de uzun süreli el şişmeleridir. Bunu öğrenmek için bir doktora başvurmanız da fayda vardır. El şişmeleri yukarı da ki nedenlerin yanı sıra sivrisinek ve de böcek ısırıkları sonucu da el şişmeleri meydana gelmektedir. Ya da beyin ile ilgili hastalıklar da veya yüksek ateş sonucu da el şişmesi meydana gelir. Peki el şişmelerin de neler yapılabilir. Arkadaşlar eğer sivrisinek ısırığı sonucu elleriniz şişmiş ise bu geçicidir bunu kolonyalı bir bez ya da bir miktar limon suyu ile giderebilirsiniz. Veya başka bir nedenden ise bir an önce bir doktora başvurun ve elinizin neden şiştiği hakkın da bilgi sahibi olunuz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu