Çeşmeler

Edirne Yakınlarında Su Doldurulacak Yerler

Bilindiği gibi Edirne; Osmanlı Devleti’nin başkentlerinden biri olmuştur ve Keşan, Erikli, Enez sahilleri ile de tatilcilerin gözdesi durumundadır. Edirne çeşmeleri ise hem tarihi bakımdan önemlidir hem de halkın içme su ihtiyacını gidermek için başvurduğu kaynaklardandır. Edirne’de içme suyu doldurulacak yerler şöyledir:

Hastahane (Harbiye) Çeşmesi

Çeşme barok stilindedir ve hazne kısmı kesme taştan yapılmıştır. Tek yüzlü ve etrafı korkulukla çevrilmiş olan çeşme kullanılmaktadır.

Yeniçeri Çeşmesi

Ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu çeşmenin boyu ve cephe eni metredir. tek cepheli bu köşe çeşmesinin 3 yalağı vardır, suyu hâlen akmaktadır.

Hacı Adil Bey Çeşmesi

Meriç Köprüsü Karaağaç yönünde geçildikten sonra ulu ağaçların arasında karşılaşılan bir meydan çeşmesidir. Edirne’nin eski valilerinden Hacı Adil Bey genç yaşında şehit olan oğlu için yaptırmıştır. Günümüzde akmaya devam eden bu çeşme 1997’de onarılmıştır.

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu