İnternet

E-Devlet’e Miras Sorgulama Geldi

Geçtiğimiz Şubat ayında yapmış olduğu soy ağacı sorgulama ve soy bilgisi öğrenme yeniliği ile birlikte halkın büyük ilgisini çeken e-Devlet uygulaması, bu ay yepyeni bir uygulamayla karşımıza çıkıyor: artık e-Devlet üzerinden miras da sorgulanabilecek. E-devlet üzerinden yapılabilmekte olan sigorta dökümü alma, alt üst soy bilgisi sorgulama, sicil kaydı sorgulama, askerlik tecil belgesi sorgulama, şehit listesi ve sefer görev emri sorgulama hizmetlerinden sonra miras sorgulama hizmeti de gündeme gelmiş bulunuyor.

Hizmetin başladığı tarih olan 22 Şubat 2018’den itibaren 13 gün içinde toplam 757 bin 506 kişi mirasçılık belgesine hizmet sayfası üzerinden ulaştı. Bu hizmet sayesinde artık insanlar yakınlarından miras kalıp kalmadığı, kaldıysa ne kaldığı hakkındaki bilgilere erişebilecek.

E-Devlet sitesinde veraset ilamı, yani miras sorgulama hizmeti verilmesi üzerine bir açıklama yayınlandı. Yayınlanan bu açıklamaya göre, yargılama birimlerinden gelen talepler üzerine Mirasçılık Belgesi Verilmesi elektronik ortam üzerinden UYAP dolayısıyla 06.03.2015 tarihinde başlamıştır. Bu bağlamda söz konusu belgenin verilmesi ve belge iptali kararları e-Devlet’in getirmiş olduğu bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

Bu yazıda e-Devlet internet sitesinden veya akıllı telefon uygulamasından veraset ilamı bir diğer adıyla miras sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirileceği anlatılmıştır. E-Devlet miras sorgulama, bir diğer adı ile veraset ilamı hizmetinin nasıl kullanılacağı adım adım aşağıdaki gibidir: Öncelikle herhangi bir PTT şubesinden bir e-Devlet şifresi edinilmelidir. Bu e-Devlet şifresinin yalnızca ilk alımında geçerli olarak 2 TL kullanıcı adayından tahsis edilmektedir. Bu şifre, e-Devlet’in resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girilerek değiştirilebilir. Eğer bu yapıldığı halde şifre tekrar unutulduysa da giriş ekranındaki ‘Şifremi Unuttum’ butonu yardımıyla yenilenebilir.

Ardından TC Kimlik Numarası ve bu şifre ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesinden giriş yapılarak sitenin arama kısmına ‘Veraset ilamı sorgulama’ yazılmakla beraber miras sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, miras bırakılan kişinin de TC Kimlik Numarasının bilinmesi gerekliliği vardır. Eğer bu bilinmiyorsa miras sorgulama işlemleri gerçekleştirilememektedir. Bununla birlikte, site ilerleyen zamanlarda bu şartın da ortadan kalkması için çalışmalarını sürdürmektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu