Genel

Dünyayı Yöneten Sır Dolu Aile: Rothschild

Dünya üzerinde gizemli aile, dünyayı yöneten aile gibi niteleyici kelimeler ile tanınan Rothschild ailesi hakkında geniş bilgiler. İnsanların Rothschild ailesi hakkında birçok tahmini vardır, fakat net bilgiler verilemiyor henüz.

Rotyyschil Ailesi Kimdir?

Mayer Amschel tarafından 1744 tarihinde kurulmuş ailedir. Anselm Moses Bauer Frankfurtta tüccarlık yaparken, o tarihlerde eski para tacirliği, eski eşya sahipliği, haham gibi işler ile uğraşıyordu. Mayer Amschel, bir salgından ötürü tüm ailesini kaybetmiştir. 13 yaşında tek başına kalan Mayer Amschel, zorlu hayatını tek başına yaşamak zorunda kalır. Tefeciliğe başladıktan kısa süre sonra 1801 tarihinde, Hesse-Cassel Prensi IX. William’ın özel bankeri olarak yanında görev almıştır.

Mayer Amschel 1770 tarihinde Gutter Schnape evlenmiştir. Evliliği boyunca beş oğlu beş kızı olur. Çocukları yetişkin olmaya yakın Rotschild ailesinin altın kuralları belirlenmiştir. Küçük yaşta ne kadar zorlu bir hayat yaşasa da, çocuklarının zorlu bir hayat yaşamaması için henüz küçük yaştayken servetinin nasıl dağıtılacağını belirlemişti.

Rotschild elime anlamı “kızıl kalkan” anlamına gelmektedir. Rotschild ailesi, topluluk haline gelerek tarih boyunca büyük bir farklılık yaratmıştır. Rotschild ailesi, finans sektöründe çok etkili olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca Rotschild ailesi hakkında pek çok yazı yazılmış ve kulaktan doğma sözlerde söylenmiştir. Fakat, Rotschild ailesinin dünyanın en gizemli ve sır dolu ailesi haline dönüşmesi herkesin dikkatini çekmiştir.

Yeni Bir Hanedanlık Doğuyor

Ailenin kurucusu olarak bilinen Amschel Rothschild , 1743 – 1812 tarihlerinde yaşamış ve 69 yaşında vefat etmiştir. IX. William, babası 1785 tarihinde vefat ettikten sonra Avrupa’da büyük bir mirasa sahip olmuştur. Bu miras tutarı yaklaşık olarak 50.000.000 dolar civarındadır.Bu parayı babası, Britanya devletine Amerika bağımsızlık hareketini bastırmak amacıyla kiraladığı paralı askerler karşılığında kazandığı paradır. 1806 tarihinde ki savaşş sonrasında Prens, Danimarka’ya kaçmıştır. Prens kaçarken, Mayer Rothschild’a kendini saklaması ve hiçbir yerde görünmemesi için 3.000.000 doları emanet etmiştir.

Bazı Ansiklopedilerde Rothschild ailesi romantik bir üslup ile anlatılmaktadır. Sürekli olarak bu ailelere övgülere yer verilir. Fakat hiç o kadar da masum değil!

Mayer Amschel Rothschild Prens kaçtığında bıraktığı parayı kendi zimmetine geçirmiştir. Bu para Rothschild servetininin temelinii oluuşturan çalıntı kazançtır. Oğlu Nathan’ı Londra’ya göndererek Rothschild ailesine ait şubeyi kurmuştur. Nathan, elindeki sermayeyi Doğu Hindistan Şirketindenden aldığı 450.000 ton altına yatırarak mükemmel bir kâr elde etmiştir.

Bu muazzam kâr sonrasında Rothschild ailesinin, Viyana, Napoli, Berlin ve Paris şubeleri açılmıştır. Bu şubelerin başına, ailenin oğulları geçmiştir. Kısa süre içerisinde Londra ve Paris Şubelerinde yüksek kâr ile inanılmaz servete sahip olmuşlardır.

Rothschild ailesinin 4 altın kuralı

Mayer Amschel Rothschild, Rothschild ailesine dair 4 altın kural koyarak tüm aile üyelerinin bu kurallara uymasını şart koşmuştur:

  • Ailenin büyük oğlu servetin ve ailenin lideri olacaktır.
  • Kuzenler arasında evlilik. Kuzenler arasında evlilik ile servetin dışarıya çıkmasına engel olunmuştur.
  • Aile servetinin gizli tutulması ve bölünmemesi. Aile serveti tamamen gizlidir. Hiçbir şekilde Dünya’nın en zengin kişilerinde Rothschild ailesine mensup bir kişiyi bulamazsınız.
  • Aile içi ortaklıklar.Mayer Amschel’in vefatı sonrasında kendisi ve beş oğlu arasında ortak paylaşılmıştır ve tek firma altında toplanmıştır.

Rothschild Hanedanı Yükselişi

Nathan,dört kardeşinin ortak kararıyla babasının tahtına oturmuştur. Üstün kabiliyetine tüm kardeşleri saygı duyarak hanedanlık yönetimini Nathan’a bırakmışlardır. Amschel Rothschild, tüm servetini oğlu Nathan’a bırakmıştır. Nathan Rothschild, Londra’da NM Rothschild & Sons Özel yatırım bankasını kurarak Rothschild ailesinin mal varlığını önemli derecede arttırmıştır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu