BilimKadın

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ? Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Sevgili hanımlar ve beyler domuz gribi hepimizin korkulu rüyası olan bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu gibi bir durum tedavi edilmediği takdirde ölüm ile dahi sonuçlanabilir. Bu nedenle de domuz gribini erken teşhis etmek ve bir hekime başvurarak tedavi yolu izlemek çok çok önemlidir. Peki, domuz gribi belirtileri nelerdir ?

Domuz gribi olup olmadığınızı bazı önemli ipuçları ile kolayca tespit edersiniz. Bunlardan ilki bir çok kişide görülen ilk belirti olan, yüksek ateş ve kusmadır. Yüksek ateşe eşlik eden üşüme ve şiddetli baş ağrısı da domuz gribinin ilk belirtisi olabilir.

Yorgunluk bir anda tüm vücudu kaplar ve vücudun her yerine bir ağrı yayılır. Kişi kendini çok fazla yorgun ve halsiz hisseder. Şiddetli ateş nedeni ile vücudu yanar ve kişi de bu durumda üşüme ve titreme görülür. Boğaz ağrısı ve kuru öksürükte domuz gribinde görülen belirtiler arasında yer alır. Sık sık olmasa da ender olarak ishal de görülebilir.

Bu hastalık ne yazık ki herkeste aynı belirtileri göstermez ve aynı süreçte ilerlemez. O yüzden her an dikkatli olmak gereklidir. Eğer kişi zor nefes almaya başladı ise ve nefes darlığı sorunu yaşıyorsa mutlaka acil bir müdahale gerekmektedir.

Nefes alıp vermekte güçlük, bilinç kaybı ve bilinçte yaşanan bulanıklık aşırı kusma gibi durumlar da mutlaka acil müdahale edilmelidir. Bu belirtilerden bir yada bir kaçı var ise acilen en yakın sağlık merkezine başvurmalısınız.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu