BilimMobilTeknoloji

Çok Tutulan Akıllı Telefonlara Genel Bakış

Bizde genel olarak Çin malı olan ürünlerin kalitesiz olduğuna dair bir ön yargı vardır. Bu ön yargının son dönemlerde yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Eskiden insanlar üzerinde “Made in China” ya da “Made in P.R.C” yazan ürünlere pek fazla güvenmezlerdi. Fakat şimdilerde bazı Çinli üreticiler sayesinde, Çin malı ürünlere karşı olan ön yargı da yıkılmış durumda.

Global ölçekteki pek çok firma, genel olarak üretim maliyetini kısmak için Çin’e yöneliyor. Bu firmalar arasında Apple ve Samsung gibi dünya çapındaki firmalar da mevcut. Dolayısıyla bugün 14.000TL’ye satılan iPhone modelinin bile arkasında “Made in China” yazıyor. Hal böyle olunca, Çin malı ürünlere karşı olan ön yargı da ortadan kayboluyor.

Nitekim bu ön yargının yıkıldığını en net akıllı telefon sektöründe görüyoruz. Bugün dışarı çıkıp baktığınızda, özellikle genç olarak nitelendirebileceğimiz kitlenin genel olarak Çin üretimi akıllı telefonları tercih ettiğini görüyoruz.

Türkiye pazarına geçmeden önce global pazara bir değinelim. Akıllı telefon sektörünün geneline baktığımızda, en çok sevkiyat gerçekleştiren 5 firmadan 3’ünün Çin kökenli olduğunu görüyoruz.
Geçtiğimiz yılın rakamlarına göre, Güney Koreli Samsung pazarın zirvesinde yer alıyor. Onun hemen ardından ise Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda bulunan Huawei geliyor.
Huawei’yi son dönemde satışları hızla düşen Apple takip ederken, 4 ve 5. sıralarda ise Xiaomi ve Oppo yer alıyor.

Bu sıralamada en hızlı büyümeyi Huawei ve Xiaomi’nin gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı modelleriyle global pazardaki müşteri kitlesini hızla genişleten iki firma, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki kullanıcı sayısını da arttırıyor.

Xiaomi ve Huawei hayli popüler

Peki Türkiye’de en çok tercih edilen Çinli markalar hangileri? Aslında bu sorunun yanıtını bulmak için çok fazla düşünmeye, araştırma yapmaya gerek yok. Genel olarak dışarı çıkıp, kullanılan akıllı telefonlara baktığınızda, genel eğilimin hangi Çinli markalar üzerine olduğunu görebilirsiniz.

Açık konuşmak gerekirse, ülkemizde son dönemde özellikle genç kesim arasında Xiaomi ve Huawei gibi isimlerin hayli popüler olduğunu söyleyebiliriz. Peki neden Samsung ya da Apple değil de Huawei ve Xiaomi.

Öncelikli olarak gerek Huawei’nin, gerekse de Xiaomi’nin hayli uygun bir fiyat politikasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla Çinli üreticilerin fiyat/performans oranında üst düzey ürünler ortaya koyması, kullanıcıların da dikkatinden kaçmıyor.

Apple Türkiye kan kaybediyor

Türkiye pazarında Çinli markalar yükselirken, Apple ve Samsung gibi isimler ise kan kaybetmeye başladı. Samsung son dönemde satışa sunduğu uygun fiyatlı modelleriyle Türkiye pazarındaki gücünü korumaya çalışsa da Apple adeta yokları oynamaya başladı.

Son dönemde satışa sunulan iPhone modellerinin yüksek fiyat etiketlerine sahip olması, kullanıcıları Apple’dan uzaklaştırıp, Xiaomi, Huawei, Oppo, ZTE ve Meizu gibi Çinli markalara yönlendirdi.

Eğer Apple bu fiyat politikası ile devam ederse Türkiye pazarından silinmesi içten bile değil. Zaten şu anda yeni iPhone modellerinin kullanım oranı hayli düşmüş durumda. Muhtemelen 2019 modelleriyle bu durum pek fazla değişmeyecek.
Özetle önümüzdeki dönemde, Türkiye pazarında Çinli markalar yükselişini devam ettirirken, katı fiyat politikasına sahip Apple ve Sony gibi isimler silinip gidecektir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu