BilimKadın

Cilt Yanıklarına Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri ?

Yanıklar için evde hemen uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Eğer cilt yanıkları ciddiye alınmazlarsa deride kalıcı lekeler oluşturabilirler. Bu yüzden sizlere cilt yanıklarına ne iyi gelir hakkında bilgiler derledik. Bunlardan bir tanesi de yumurta akı evet yanlış duymadınız içindeki etkili maddesi ile cilde çok iyi geldiği bilinir.

Yanık bölgenin üzerine yumurtayı kırın ve beyaz yani akını ayırın yanan bölgeye sürün yumurta akı kurumaya başladıkça tabaka halinde sürmeye çalışın. Bu uygulamayı bir kaç kez yaptığınızda yanığın daha hızlı iyileştiğini fark edeceksiniz. Ayrıca yumurta yanığın izinin de geçmesine yardımcı olur. Bu şekilde yanıkların tedavisini yapabilirsiniz.

Yanık tedavisinde şu tür hatalara düşmeyin yoğurt, salça, diş macunu gibi uygulamalardan uzak durun bunlar yanığı iyi etmenin aksine daha kötü yapar. Eczanelerde satılan silverdin kremi de yanıklarda çok etkilidir.

Yanık derecesi fazla ise doktorunuzun verdiği antibiyotikli kremi kullanmalısınız. Madecasol krem yara izlerini engeller ve deriyi yeniler. En önemlisi yanığın olduğu yeri soğutun. Soğuk su tutun ve buz koymak yanığın tedavisinde önemli derece etkiler. Soğuk su ya da buz hücrelerin daha fazla ölmesini engeller.

Yanık olduğunda ilk yapılması gereken tedavi bu yüzden soğuk ürünlerdir. Yanıklar hasarlarına göre derecelendirilir hafif bir yanık ise 1. dereceden yanıktır. Deride kabarcıkları oluşmuş ise; 2. derecede yanıklar.

Kas ve sinir sistemine etki etmiş şekilde ise 3. derecede yanık olarak bilinir. Yanık olduğunda mutlaka doktora görünmelisiniz çünkü bazen yapılan işlemler vücuda daha çok zarar verebiliyor.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu