BilimKadın

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Anlaşılır ?

Cilt kanseri diğer kanser türlerine göre daha erken anlaşılabilir. Çünkü cilt kanseri belirtileri cilt yüzeyinde olur ve gözle görülebilir. Dünya üzerinde yılda 3 milyondan fazla kişide cilt kanseri görülmektedir.

Bu rakamlar günden güne artmaktadır. Güneş ışınlarına ve UV ışınlara maruz kalmak cilt kanseri olmanın başlıca nedenlerinden biridir. İsterseniz esmer tenli olun yada dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın bu ışınlara maruz kaldığınız sürece risk taşıyorsunuz demektir. Ayrıca vücudunuzda var olan leke ve benleri düzenli olarak doktor kontrolünden geçirmelisiniz. Peki, cilt kanseri nasıl anlaşılır ?

Bazal hücreli cilt kanseri, cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabakadaki bazal hücrelerin değişmesiyle oluşur. En sık görülen cilt kanseridir. Güneşe en fazla maruz kalan baş, ense, kollar gibi yerlerde çıkar. Kanser oldukça yavaş ilerler.

Skuamöz hücreli cilt kanseri, lenf bezleri ve iç organlara yayıldığı için erken tanı çok önemlidir. Pullu ve kabuklu yüzeye sahip bölgelerde oluşur. Melanom, en tehlikeli cilt kanseridir.

Dikkat edilemez ise ölüm ile sonuçlanabilir. Öncelikle cildinizi iyi tanımalı ve oluşan lekelere ve beneklere çok dikkat etmelisiniz.

Lekeleri takip etmelisiniz ve bu cilt lekeleri günden güne kaşınabilir, acıyabilir, büyüyebilir veya kabuk bağlayabilir.4 hafta içinde geçmiyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.
Eğer siz de aşağıda sayacağım özellikleri fark ediyorsanız cilt kanseri olabilirsiniz.

1. Vücudunuzda ki yaralar iki üç ay iyileşmiyorsa
2. Var olan lekeleriniz büyümeye başladıysa
3. Lekeleriniz büyüdükçe kızarıyor ve kabarıyorsa
4. Vücudunuzda ki benler büyüyor, kanıyor veya etrafı kabuk bağlıyorsa
5. Sürekli derinizde kaşıntı, acı veya hassaslık hissediyorsanız,
Mutlaka uzman doktor tarafından kontrol edilmelisiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu