Haber

Çeyiz Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evlenecek yeni gençlerin büyük bir heyecanla beklediği ödenek : Çeyiz Parası. Diğer bir ismi ile çeyiz yardımı olarak bilinen bu ödenek, kız çocuklarının anne ve babasının vefatından dolayı ötürü 2 yıllık tutarın ödenmesine denir. Vefat eden anne ve babanın ölüm aylığının 2 yıllık peşin ödenmesidir.

Halk dilinde, çeyiz yardımı, evlilik ödeneği, düğün parası, düğün yardımı gibi isimlerle anılan bu ödeneği SGK ödemektedir. Literatürde ki resmi ismi ise : Evlenme Ödeneği olarak geçmektedir.
2008 yılında uygulanan bu uygulama, evlilik sebebiyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından aldığı aylığın 24 katı olarak toplu ödenmesidir.

Çeyiz Yardımına Nasıl Başvurulur?

Çeyiz yardımından yararlanmak isteyen genç bayanlar, bağlı bulundukları ilçelerde bulunan SGK merkezlerine giderek başvurularını yapabilirler. SGK tarafından resmi istenen evraklar ise şu şekilde:

  • T.C. kimlik kartı,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Başvuru yapılan kurumdan alınan dilekçe örneği.

Çeyiz Başvurusu Sorgu İşlemi

Öncelikle Türkiye’nin resmi kurumlarında online işlem yapılan E-devlet kapısını kullanmaları gereklidir. E-devlet şifreniz yok ise, PTT’den 2 tl karşılığında alabilirsiniz. E-devlet’e girdikten sonra arama kısmına “Şahıs Ödeme Durumu Görüntüleme” yazınız ve çıkan sonuca giriniz.
Şahıs Ödeme Durumu Görüntüleme bölümünde başvuran kişinin başvuru durumu ortaya çıkacaktır. Bir kişi hak kazandıysa, bu ödemeyi e-devlet üzerinde tanımladığı banka hesabına otomatik olarak ibana tanımlayabilir ve parayı oradan alabilir. Tabi başvuru yapmadan önce banka hesabını tanımlaması gerekir. Halkbank, Ziraat, Yapıkredi vb.

Kimler Faydalabilir?

Evlilik yardımı olanağından faydalanmak için, bazı koşulların sağlanması şarttır. Bu koşullar sağlandığında, gerekli evrakları verdiğinizde ve uygun görüldüğünüzde çeyiz parası yardımından faydalanabilirsiniz. Çeyiz parası yardımından yararlanmak için bazı belirlenen şartlar ise şu şekildedir:

  • Herhangi bir sebepten ötürü aylığı kesilen yetim kız çocukları faydalanamaz.
  • Anne ve babası vefat eden yetim aylığı alan kız çocukları evlendiklerinde faydalanabilir.
  • Yaş sınırı bulunmamaktadır.
  • Evlenen – boşanan kişiler bu ödenekten hiçbir şekilde faydalanamaz.
  • Evlendikleri tarihten itibaren, beş yıl içinde bu yardıma başvurmayan kişiler haklarını kaybederler.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu