Çeşmeler

Çanakkale’de Su Doldurulacak Yerler

Şehitler şehri diye anılan ve Çanakkale Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale gezilecek yerleri nedeniyle de tatilcilerin gözdesi olmaktadır. Çanakkale’de yaşayanların veya şehre misafir olanların doğal su temin edebileceği Çanakkale’de içme suyu doldurulacak yerler bulunmaktadır. Onlardan bazıları şu şekildedir:

Işıklar Köyü Çeşmesi

138 yıl öncesine tarihlenen bu çeşme 1. Derecede Korunması Gereken Kültür Varlıkları’ndan biri kabul edilerek tescil ettirilmiştir. Çeşmenin kitâbesinde 1879’da yaptırıldığı yazmaktadır. Çeşmeyi yaptıran kişi Çobanoğlu Mehmet isminde bir zat olup çeşme hâlâ kullanılmaktadır.

Ağı Dağı Kuşça Kestane Menbaa Suyu

Bu çeşme Barbaros Mahallesi’ndebulunmaktadır ve Çanakkale vatandaşları tarafından yoğunlukla kullanılmaya devam etmektedir. Atatürk Caddesi üzerindeki çeşme Çanakkale sakinlerinin ve buraya yolu düşenlerin gönül rahatlığıyla su doldurup kana kana içebilecekleri bir çeşmedir. Çeşmenin tatlı suyu herkesin beğenisini kazanmaktadır ve özellikle de şehirde su kesintisi olduğunda çeşmenin önü dolup taşmaktadır. Çeşme 2013 yılında restore edilmiştir ve sebil denilmektedir. Cevatpaşa’da bulunan Kocatepe Camii’nin önündeki bu tatlı su çeşmesinin yakınlarında da başka tatlı su çeşmeleri bulunmaktadır.

İskenderköy Çeşmesi

Biga ilçesinin İskenderköy beldesinde yer alan 1954 tarihli çeşme o yıldan beri aralıksız olarak kullanılmaktadır. Hatta bu çeşme köyün sembollerinden biri olmuştur demek mümkündür.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu