BilimKadın

Burun Kuruluğu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Canılar ,özellikle biz insanlar beş hayati kavram üzerine şekillenmiş ve yaşamı sürdürmeye programlanmış durumdayız. Koklama, görme, duyma, dokunma ve tat alma olarak sıralanan beş hayati özelliğimiz. Birinden birinin eksikliği demek, hayattan eksik olmak ve yaşamdan bir şey anlamamak demek.

Güzel ilk baharı görememek, cıvıl cıvıl kuşları duymamak, hele ki mis gibi gülleri çiçekleri deniz havasını, toprak kokusunu içimize çekmemek, bu kokuyu alamamak. Pek iyi olmasa gerek. Tabi ki her organın ayrı bir özelliği var hiçbiri diğerine göre daha az önemli değil. Yada diyebilir miyiz şu organım fazla diye.

Tabi söz konusu değil. Lakin yaklaşan sıcak havalara bağlı olarak biraz burun ile alâkalı olaylardan bahsetmek istiyorum ki madem güzel koku konusuna da girdik hem. Sorumuz; burun kuruluğu nasıl tedavi edilir ? Şimdi gelelim çözümlere.

Burun, iki gözümüz arasında ve dudağımız üzerinde yer alan merkez gibi duran, iki burun deliğinden oluşan kılcal damarlar, ince kıllardan oluşan ve mukus salgısı ile örtülü olan solunum organıdır. İçeriğindeki mukus sayesinde alınan havadaki soğuğu kırar, nemlendirir toz ve benzeri partikülleri süzer ve organlara alır.

Nemli bir organ olmasından dolayı bu görevi yapar. Sıcak hava, sıvı kaybı, herhangi bir hastalık, kullanılan ilaç endikasyonuna bağlı olarak burunda kuruluk görülebilir. Genel olarak pek zararlı olamasa da geçici olarak solunumu zorlaştırır.

Bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında; yeterince sıvı almak, bulunan ortamı nemlendirmek, burun çevresine ferahlatıcı yağlar kullanmak, burun içerisine sprey veya krem uygulamak burun kuruluğunu geçirecek çözümlerden .Yine de herhangi olası bir duruma karşı bir doktor kontrolü şart.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu