BilimKadın

Boyun Fıtığının Sebepleri ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Boyun fıtığı, günümüzde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biridir. Çalışma koşullarına, oturma şekline ve uzun süreli oturmaya bağlı olarak boyun fıtığı rahatsızlığı yaşamanız mümkündür.

Boyun ve sırt ağrılarının temelinde olan ağrılara verilen addır. Hastalık ilerledikçe de kişinin kollarına ve omuzlarına binen yük miktarı artar. Kollarda, omuzlarda uyuşmalar görülebilir. Ayrıca kollarda kuvvet kaybı yaşanabilir. Bu belirtileri taşıyorsanız, zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gereklidir.

Hastalığın teşhis edilmesi için MR çekilmeli ve mutlaka muayene edilmelisiniz. Boyun fıtığı, tedavi edilmezse ciddi derece ilerleyebilir. Bu yüzden sağlığınıza önem vermeli ve yaşam standartlarınızı buna göre belirlemelisiniz. Peki, boyun fıtığı nasıl tedavi edilir ?

Boyun fıtığını tedavi edecek birkaç yöntem vardır. Öncelikli olarak yüzmek, boyun fıtığına iyi gelecek yöntemlerden biridir. Boyna kadar suyun içinde beklemek de boyun fıtığına iyi gelir. Yüzerken minimum harekette bulunmalısınız. Ani yapacağınız hareketler boynunuz için daha tehlikeli olabilir.

Ayrıca boyun fıtığı için özel olarak üretilmiş yastıklar da mevcuttur. Bu sayede boyun fıtıklarınızın ağrısını hafifletebilirsiniz. Genel olarak doktorlar, bu yastıkları hastalara tavsiye etmektedirler. Az su koyarak yastık daha yumuşak hale de getirilebilir. Melatonin kullanımı da uykusuzluk problemine karşı doktorlar tarafından önerilen bir diğer tedavi çeşididir. Magnezyum almak, boyun fıtığı tedavilerinde etkili olan bir yöntemdir.

Birçok uzman, boyun fıtığı için ameliyat önermez. Bunun haricinde akuğunktur, tavsiye edilen yöntemler arasındadır diyebiliriz. Ayrıca boyun fıtığı için masaj desteği de alabilirsiniz. Kullanacağınız çörek otu, ceviz, buğday yağı sayesinde ağrılarınız daha da hafifler. Kaslarınız gevşer ve yumuşar. Bunlar uygulandığında, boyun fıtığı anlamında ciddi bir rahatlama hissedersiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu