BilimKadın

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur, Nasıl Düşürülür ?

Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde bulunan ve içerisinde mineral barındıran sert yapılı bir kitledir. Bu rahatsızlık çok sık görülür ancak erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla rastlanır. Böbrek taşı oluşmasının kesin bir nedeni olmamakla birlikte ailevi yatkınlıklar, doğuştan gelişen anomaliler ve sindirim hastalıkları bu rahatsızlığa sebep olabilir.

Böbrek taşının artmasına sebep olan faktörler ise şöyle sıralanabilir; genetik faktörler, ailenin ve hastanın geçmişi, yaş, cinsiyet ve ırk faktörleri, gün içinde yeteri kadar sıvı almamak, hareketsizlik ve diyet yapma durumu. Bu faktörlerle güçlenen böbrek taşı hastalığının belirtileri ise; değişik ölçüde şiddetli ağrılar, bulantı ve kusma hali, idrarda kan görülmesi durumudur. Peki, böbrek taşı nasıl düşürülür ?

Böbrek taşı rahatsızlığına yakalanan kişinin yapması gerekenler; her gün su tüketimine dikkat etmek ve özellikle yaz aylarında bu durumun daha çok üstüne düşmek, kafein ve asit içeren içeceklerden mümkün oldukça uzak durmak, limondaki sitrar maddesi böbrek taşına etki ettiğinden sıvı gereksinimini limonata şeklinde almak, tuz tüketimini en aza indirmek, ani kilo kayıplarından kaçınmak şeklinde sıralanabilir.

Bu yöntemler böbrek taşı rahatsızlığını giderdiği gibi, sağlıklı bireylerin de hastalıktan korunmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemler dışında böbrek taşı olan hastaların bu taşı ağrısız şekilde düşürebilmesi için tüketebileceği bitkisel karışımlar da mevcuttur.

Bu karışımlardan birini hazırlamak için; 2-3 adet limonu yıkayıp halkalar halinde doğrayın. Dilimlediğiniz halkaları küpler şeklinde doğrayarak daha da küçültün. Küçülttüğünüz parçaları cam bir kavanozun içine alın.

Üzerine 1 su bardağı zeytinyağı ekleyip ağzını temiz bir kumaş parçası ile kapatın çünkü karışım hava almamalı. Karışımı hazırladıktan sonra dışarıda bekletmeniz gerekiyor. Sabahları kahvaltıdan en az yarım saat önce de yağ ve limonu karıştırarak yemelisiniz.

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu