BilimKadın

Böbrek Ağrısının Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Sağlık oldukça önemli bir konudur. Özellikle vücut bazen önceden bize sinyal verebiliyor. Bedeni iyi dinlemek ve vakit kaybetmeden harekete geçmek gerekir. Bazı durumda bu sinyalleri görmezden geliriz. Lakin durumu anlamak önceden önlem almayı kolaylaştıracaktır. Peki, böbrek ağrısı neden olur ?

Böbrek ağrısı hafife alınmayacak sorunlardan birisidir. En sık karşılaşılan durum böbrek ağrısı ile bel ağrısını karıştırmaktır. Böbrekler, alt kaburgaların hemen altında ve karnın arkasında yer alıyor. Böbrek ağrısına neden olabilecek sorunlardan biri, idrar yolu enfeksiyonudur.

İdrar enfeksiyonun böbreklere sıçramaması oldukça önemli bir durum. Piyelonefrit, diğer adı ile böbrek enfeksiyonu genellikle mesane veya idrar yolunda başlayıp, böbrekte oluşan bir enfeksiyondur. Böbrek enfeksiyonu tedavi edildiği taktirde tehlikeli bir durum arz etmez. Ancak tedavi edilmezse kalıcı hasara yol açabilir.

Eğer bakteriler kan dolaşımına yayılırsa hayati tehlikeye kadar sonuç varabilir. Şiddetli böbrek ağrıların bir diğer kaynağı ise taşlardır. Aslında taşlar yerinden oynamaya yani idrar kesesine doğru hareket etmeye başladığında ara ara gelip giden şiddetli ağrılar oluşabilir. Bazen bu ağrılara kusma da eşlik edebilir.

Damar sertleşmesinde böbrek damarları da bundan etkilenmişse yüksek tansiyonla birlikte böbrek ağrıları da oluşabilir. Böbreklere yeteri kadar kan akışı sağlanmaz ve bu durum çeşitli hastalıklara da neden olacaktır. Böbreklerde kist kümlerin oluşmasına polistik böbrek hastalığı adı verilir. Ancak bu kistler sadece böbreklerde değil, karaciğer ve diğer organlarda da oluşabiliyor.

Böbrek ağrıları ihmale gelmemelidir. Doğru zamanda yapılan müdahale bazen hayati önem de taşıyacaktır. Böbrek kanaması, hidronerozyani böbrek büyümesi ve böbrek kanseri gibi nedenler de ağrılara yol açabilir.

Sağlıklı böbrekler için bol sıvı tüketilmesi, bolca sebze ve tam tahıllı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Alkol ve sigaradan uzak durmak, tansiyona dikkat etmek de böbrek sağlını korumaya yardımcı olacaktır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu