BilimTeknoloji

Bilim Dünyasında Kabul Gören En Önemli 6 Mucit

Bilim dünyasında kabul gören ve ürettiği makineler, yaptığı icatlarla insanlığın gelişmesinde büyük fark yaratan 6 bilim adamını sizler için derledik;

Cai Lun

Cai, ıslanmış ağaç kabuğu, kenevir atığı, eski paçavra ve balık ağlarından kâğıt tabakası oluşturma fikrinin sahibiydi. Bu tür kağıtların üretimi ve taşınması çok daha kolaydı, üstelik üzerine yazı yazmak da daha kolaydı.

Wright Kardeşler

Ohio’da yaşayan, Wilbur ve Dayton’daki kardeşi Orvill, uçan bir makine üretmeyi başararak bir rüyayı gerçeğe dönüştürdü. Bu alanda daha önceki girişimlerin çoğu başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Leonardo Da Vinci

Tablolarıyla tanınan Leonardo Da Vinci’den kalan çizimler, bisikletin, uçağın, helikopterin, makineli tüfeğin ve paraşütün de kendisi tarafından “icat edilmiş olabileceğini” gösteriyor.

Galileo Galilei

1564’te dünyaya gelen Galileo, atlı pompa ve hidrostatik denge ölçüm cihazı gibi önemli mekanik cihazlar icat etti. En ünlü icadı ise 1609’da geliştirdiği, Jüpiter’in dört uydusunu görmeyi sağlayan teleskop idi.

Ada Lovelace

Lovelace, “analitik motor” olarak bilinen, bilgisayarın atası olarak tanımlanan bir cihaz üzerinde çalışıyordu. Lovelace’in fikrine göre bu makine, sembolleri belirli kurallara göre değiştirebiliyor, sayılar ise miktar yerine kimlikleri temsil edebiliyordu.

Thomas Edison

Tarihin en önemli mucitleri arasında sayılan Edison’un icatları arasında telgraf, evrensel hisse senedi bandı, gramofon, ilk ticari akkor elektrikli ampul ve alkalin pil var.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu