BilimKadın

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir ?

Eski çağlardan bu yana insanlık sürekli bir arayış içerisinde olmuştur. Bu arayış insanların marka duygusundan süre gelmiştir. Etrafındakileri hep irdelemiş ve çözüm yolları bulmaya çalışmıştırlar.

Doğa olayları olsun ,iklim değişikliği, hastalık etkenleri her şeyi araştırma konusu yapmıştırlar. Tabi çevre koşulları şimdi ki kadar iyi olmadığından birçok hastalık ve ölüm ile boğuşmuşturlar Bundandır ki eski dönemlerden beri ölümsüzlük iksiri bulmaya çalışmıştırlar. Tüm bu sebeplere bağlı olarak daha çok tıp alanında faaliyette bulunmuşturlar.

Şimdiki teknoloji o zamanlarda bulunmadığı için daha çok alternatif tıp ile ilgili çalışmalar yapmışlar. Buna bağlı olarak ise tüm doğal nimetleri sonuna kadar kullanmışlar. Kullandıkları şifalı bitkiler ve karışımlar günümüzün tıp çalışmalarının temelini atmakla beraber halen birçok alanda kullanıldığından başarılı bir yol izledikleri yadsınamaz. Bu bitkilerden biri de Bergamot bitkisidir. Çay olarak ,meyvesi ,yağı ve birçok şekli ile birçok alanda kullanılmaktadır. Peki, bergamot yağının faydaları nelerdir ?

Daha çok sakinleştirici etkisiyle aromaterapi olarak yağı masaj için kullanılır. Ferah ve hoş kokusuyla dinginlik verir. Antiseptik özelliğinden dolayı eski çağlarda yaralara bası olarak kullanılmıştır.

Günümüzde ise sivilce ve akne gibi cilt sorunu olanlar için ise kullanılabilecek etkili yağlardandır. Ayrıca romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiği de söylenmektedir
Bergamot yağı son zamanlarda sindirim sisteminin çalışmasında etkili oluşu ile gündemde.

Safra ve mide enzimlerinin çalışmasını aktive ederek, salgı artışını yükseltir ve hazmın kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu da kilo vermeyi hızlandırır. Bunun dışında ise çok ilginç gelen diğer bir özelliği ise ateş düşürücü etkisinin olması. Eski zamanlarda bergamot yağı ateşi düşük için banyo suyuna damlatılırmış.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu