Bilim

Bel Kaymasının Sebepleri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Belimiz bütün vücudumuzun temel noktasıdır. Vücudu ayakta tutar ve tüm vücut ağırlığını önce bele daha sonra da ayaklara verir. Hareket ederken ani hareketlerden ve tehlikeli darbelerden kaçınmamız gerekir. Aksi takdirde belimize gelecek herhangi bir zarar ayakta durma ve yürüme işlevimizi kaybetmemize neden olabilir. Birçok insanın merak ettiği, bel kayması belirtileri nelerdir, bu makalemizde birlikte öğreneceğiz. Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yastıklar, omurlar arasındaki sürtünmeyi önler ve eklemlere yarı oynar işlev kazandırır. Belde çeşitli nedenlerden dolayı deformiteler(yapısal bozukluklar)oluşur. Mesela ağır işlerde çalışmak gibi. Yük sürekli sırt ve bel üzerine denk geldiği için omurlar vücudu korumak adına birbirlerine biraz daha yaklaşarak işlevlerini yerine getirirler. Zamanla bu omurlarda oluşan fıtıklar disklerden taşarak iki diskin yapısını bozar ve birbiri üzerine kaydırabilir. Buna bel kayması denir.

Genellikle bel fıtığı olan bireylerde fıtık ameliyatından sonraki aşamada rastlanır. Bel omurları sabit durmadığı için birey yürümekte gittikçe zorlanır, tıpkı fıtık belirtilerinde olduğu gibi bacak ve bel bölgesinde uyuşmalar ağrılar görülür. Birey günlük aktivitelerini ve ihtiyaçlarını yerine getiremezler. Hatta erken dönemde fark edilmezse ilerleyen evrelerinde bel kayması kişiyi yatağa bağımlı hale getirebilir. Bel kayması kesinlikle bel fıtığı gibi algılanıp birey tarafından tedavi edilmemelidir. Bel kaymasının ilaçla tedavi dönemi yanıt vermiyorsa ameliyatla bele, yani kaymanın olduğu disk yastıklarına hastanın durumuna göre vida ve çeşitli aparatlar takılarak bel sabitlenir. Bu dönemde hastanın şikayetleri azalmaya başlar doktorun tedavi izlem sürecine göre yavaş yavaş günlük aktivitelerine geri dönüş olmaya başlar. Bele takılan aparatlar bireyin şikayetine ve sağlık durumunun aciliyetine göre değişir. Bazı bireylerde vida aparatları bazı bireylerde ise platin takılır. Kişi ameliyattan sonra platine veya vidasına özellikle dikkat etmesi gerekir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu