Bilim

Çağımızın Belası Bel Fıtığı ve Nedenleri

Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdağın ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda kalma, düşme, zorlanmaya maruz kalma, fazla kilolar ve çok doğum yapma gibi nedenler sonucu yerinden çıkması ya da kayması veya yırtılması ile kıkırdağın omurilikteki sinirleri sıkıştırması ile meydana gelmektedir. Bacak ağrısı ile başlayan bel ağrılarının en çok nedeni bel fıtığı olmaktadır.

Bel fıtığına Türk toplumunda çok fazla rastlanmaktadır. Ülkemizde en sık 35-50 yaş aralığındaki kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Ayrıca uzun boylu kişilerin bel fıtığı olma riskleri diğer kişilere göre daha fazladır. Şimdi sizlere bel fıtığı ve nedenleri hakkında bilgiler sunacağız.

Ev hanımlarında, masa başı çalışanlarda, garsonlarda, ağır yük taşıyan işçilerde, yoğun stres altında çalışanlarda bel fıtığı sorunu sık yaşanmaktadır. Bel fıtığına sürekli oturmak ya da sürekli ayakta durmak iyi gelmemektedir. Bu nedenler sık sık pozisyon değiştirmeli ve hareket edilmelidir. Ayrıca fazla yük omurgamıza basınç yapacağından çok tehlikeli olup bel fıtığı oluşmasına neden olabilir.

Aşırı kilo alma ve bu kiloluluk problemini sürdürme durumu bel fıtığının en önemli nedenleri arasındadır. Omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür destek görevi gören disklerin aşırı baskıya maruz kalması disklerin bozulmasına ve deforme olmasına neden olur. Tüm boyun, sırt ve bel kaslarının fonksiyonları da çok önemlidir.

Bu nedenle egzersiz yapmaya hatta düzenli olarak spor hareketleri yapmaya özen gösterilmelidir. Böylece kaslarınız güçlenir ve risk azalır. Ayrıca düzenli beslenmeye ve sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmaya özen gösterilmelidir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu