BilimSağlık

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Ne Yapılması Gerekir?

Günümüzde birçok insan eklem ve bel ağrıları çekmektedir. Tüm gün, bütün vücudu taşıma ile görevlendirilen ve destek sağlayan iskelet sistemi, bazı bozukluklar ve aksaklıklar sonucu harabiyete uğrar. Yanlış ve ani hareketler olsun, konjenital yani doğumsal olsun birçok sebepten ötürü destek sistemi işlevini yeterince iyi yapmamaktadır.
Bu eksikliklerin yaşamasına neden olan hastalıkların başında fıtık yani tıptaki adı ile ‘disk hernisi ‘gelir. Özellikle de dorsal disk hernisi yani bel fıtığı çok sık karşılaşılan bir durum olmaya yüz tutmuş. Şimdi sizlere bel fıtığı belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bel fıtığı; beldeki omurlar arasındaki hareket sağlayan disklerin herhangi bir nedenden dolayı yerinden kayması ve etrafındaki elastik dokunun yırtılarak omurlar arası sinirlerin sıkışması ile lokalize olur. Omurlar arasındaki sıvı fibröz dokudan ayrılıp dışarıya döküldüğü için sinirler baskı oluşturur ve yanma ve ağrı hissi dayanılmaz olur. Ani bir hareket, ağır bir eşyayı kaldırma, bel ve sırt kısmını zorlayacak bir eşya çekme, bir yerden düşme veya ağır bir kaza bel fıtığının oluşmasına neden olur. Özellikle ağır sporlar yapan sporcularda, koşucularda, haltercilerde veya tarım işinde çalışan işçiler de daha sık görülmektedir. Eğer ki belden bacaklara doğru bir ağrı varsa, yürüme de oturma da zorluk çekiyorsanız, merdiven çıkarken ve inerken bacaklarda uyuşma ve dayanılmaz bir ağrı hissediliyorsa, bel ve bacak uyuşması beraber oluyorsa, bağırsak hareketlerinde anormal bir durum fark ediliyorsa, duruş ve şekil bozukluğu gibi belirtiler var ise bel fıtığı olabilirsiniz. Hemen bir fizik tedavi doktoruna veya nöroloji uzmanına görünerek kesin bir yargıya varabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu