Çeşmeler

Batman’da İçme Suyu Doldurulacak Yerler

Zeynep Bey Kümbeti, Memikan Köprüsü, Hasankeyf ören yeri ve mağaraları, höyükleri, türbeleri, kaleleri ve zaviyeleri ile Batman mütevazi ve şirin bir ildir. Batman’da içme suyu doldurulacak yerler ise buradaki halkın ve burayı ziyarete gelenlerin su ihtiyaçları için başvurduğu doğal kaynaklardır.

Sultan Çeşmesi

Sason- Dağçatı köyündeki bu çeşme asırlardır akmaya devam etmektedir. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği bu çeşme, Batman su dolum yerleri arasında en çok bilinenidir. Sultan II. Abdülhamit’in de bir süre bu civarlarda konakladığı ifade edilmektedir. O yüzden bu çeşmeye Sultana ve II. Abdulhamit’in çeşmesi gibi isimler verilmiştir. Özellikle yaz mevsiminde buz gibi suyu ile herkesin içini ferahlatan bu çeşmeyi görmek için uzak mesafelerden gelenler de çoktur. Çeşmenin suyu kış mevsiminde sıcak olmaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu