BilimKadın

Basur Nasıl Oluşur ? Belirtileri Nelerdir ?

Halk arasında basur adı ile bilinen hemoroid; gastrointestinal sistemde meydana gelen bağırsakların alt kısımınında ki toplar damarların şişmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Günümüzde hemen herkeste görülen hemoroid, çok zor ve sıkıntılı bir hastalıktır.

Çar çabuk fark edilmeyen, fark edilse de kulak ardı edilen bir hastalıktır. Makat bölgesini ilgilendiren bir hastalık olduğu için çoğu kişi bu hastalığı kabul etmez ve doktora gitmekten çekinir. Peki, basur belirtileri nelerdir ?

Halk arasında kabak çiçeği gibi benzetmeler ile alaya alınmasında dolayı birçok kişi söz konusu bile etmez ve bahsederken bile utanır. Lakin sağlık konusu hafife alınmayacak kadar ciddi ve önemsenmesi gereken ve utanma çekinme olmadan kesinlikle doktor kontrolü ile müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Kadınlarda ve erkeklerde, yaşlı, genç demeden her yaşta görülmekle birlikte erkeklerde daha sık görülür.

Bunun neden bağırsaklarının biraz daha kısa olmasıdır. Basur tedavi edilmesi barsak kanserine kadar yol açabilir. Basur şu gibi belirtilerle kendini gösterir; makat ve anüs kısmında kaşıntı, damarların şişmesi sonucu tuvalet yaparken ağrı hissedilmesi.

Damarların anüsü sıkıştırması sonucu tuvalete çıktıktan sonra tekrar tuvalet yapma hissinin oluşması. Barsak aktivitesini bozulması sonucu kabızlık veya ishalin olması. Bağırsakların zorlanması sonucu dışkılama sırasında makattan kan gelmesi.

Bazı durumlarda kanama oluşması gibi belirtilerle basur olmasından şüphe edilebilir. Ayrıca beslenmedeki düzensizlikler, ağır ve yağlı gıda tüketimi, kabızlık sonucu tuvalette ıkınma, genetik sebepler, hamileliğe bağlı sonuçlar basurun nedenleri arasında yer alır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu