BilimSağlık

Balık Yağının Faydaları Nelerdir ? Neye İyi Gelir?

Balık yağı; uskumru, ton balığı, somon, lüfer, sardalye, kefal ve alabalık gibi yağlı balıklardan elde edilir. Balık yağının insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Balık yağını vücuda kazandırabilmek için bu balıkları düzenli olarak tüketmek yada bu balıklardan alınan yağlarla üretilen balık yağı kapsülünü kullanmak gerekir. Balık yağı kapsüllerinde ek olarak E vitamini de bulunur. Bunun nedeni balık yağının bozulmasının önüne geçmektir. Peki, balık yağının faydaları nelerdir ?

Balık yağı, bir çok hastalığı tedavi etmek için veya tedavi süresince destek olarak kullanılan bir besindir. Balık yağını en çok kullanan kişiler kolesterol hastalarıdır. Balık yağı damar sağlığını korur ve kalp krizi riskini en aza indirir. Kolesterol seviyesini düşürmek için son derece etkili olduğunu söylemek mümkündür. Balık yağını kullanmadan önce bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü balı yağını her birey kendine uygun şekilde dozajı ayarlayarak alamaz. Doğru dozaj tüketilmediğinde farklı hastalıkların oluşmasına da neden olmak mümkündür. Bu konuda oldukça dikkatli olunması tavsiye edilir.

Beyin: Balık tüketmenin beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu bilmeyen yoktur.

Beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Dikkat eksikliğinden hiperaktivite bozukluğuna ve hatta alzheimera kadar bilinen beyin rahatsızlıklarına önemli derece olumlu etki ettiği bilinmektedir.

Göz ile ilgili olarak göz kuruluğu ve ilerleyen yaştaki ciddi görme bozukluklarının tedavisinde balık yağı kullanılır.

Tansiyon: Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin, ilaç kullanmadan doğal yollarla tansiyonunu düşürmesi mümkündür. Balık yağı kullanarak, tansiyonu belli derecede düşürmek mümkündür.

Kalp: Kalp sağlığı açısından da son derece fayda sağlar. Kalp sağlığını korur. Ancak zaten kalp ilacı kullanıyorsanız, ek olarak balık yağı kullanmanın pek bir faydası olmaz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu