Tanıtım Yazıları

Balık Reyonu Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Hususlar

1913 yılında kuruluşunu gerçekleştiren ve günümüzde kendi alanı içerisinde tam yetkiye sahip bir kuruluş olan “Uluslararası Aydınlatma Komisyonu” tanımlamasına göre: “Aydınlatma; nesnelere, çevrelerine ve ufak ya da büyük bölgelere, bunları görülebilmesi için ışık uygulamaktır.”

Aydınlatma uygulamaları günümüzde akla gelebilecek her türlü alanda işlevini sürdürmeye devam ediyor. Aydınlatılacak olan bölgenin tanımına ve uygulama alanına göre de aydınlatma yöntemleri çeşitlilik gösteriyor.

Aydınlatma Tekniği Nedir?

Aydınlatan ışığın tayfsal (spektral ve fotometrik (ışık ölçümsel) bütün özelliklerini; nesnelerin ışığı geçirme, yansıtma ve yutma ile ilgili bütün özelliklerini ve insan gözünün renk ve ışığı görme özelliklerini bütün halinde ele alarak, bunları görsel algılama gereksinimleri doğrultusunda kullanma yolları belirleyen tekniktir. Aydınlatma tekniği bunlarla birlikte en uygun görme koşullarını sağladığı gibi, bunun en düşük harcama da ile gerçekleştirilebilmesini de olanaklı kılıyor.

Kullanılan Işık Kaynakları Bakımından Aydınlatma

Kullanıldıkları alanlara göre değişiklik gösteren ışık kaynakları üç gruba ayrılıyor. Bu gruplar:

  • Doğal aydınlatma, yani temel enerji kaynağını güneşten alan ve görsel konfor sağlanmasını sağlayan aydınlatma biçimi,
  • Yapay aydınlatma, enerjisi güneşten gelmeyen ve yapay ışık kaynaklarını kullanarak görsel konfor sağlaması amaçlanan aydınlatma tekniği,
  • Bütünleşik aydınlatma ise görsel konfor sağlamak amacıyla gün ışığıyla birlikte yapay ışık kaynaklarından da faydalanılan aydınlatma tekniği olarak tanımlanıyor.

Aydınlatmanın uygulanacağı alanlar önceden belirlenerek, doğru aydınlatma tekniklerinden bir ya da birkaçı birlikte uygulanabiliyor.

Gıda Aydınlatması

Gıda aydınlatması, bilinmekte olan renk sıcaklıkları haricinde kullanılan ürün gruplarına özel (meyve, et, unlu mamul ve balık aydınlatması) gıda ledleri kullanılmasıyla üretilmiş, ürünlerin sahip oldukları renkleri ve parlak dokuları ile birlikte doğallıklarını ön plana çıkaran özel bir aydınlatma alanıdır.

Kullanım alanları daha çok butcher lighting (kasap aydınlatması), gurme, pastane, şarküteri, fırın gibi alanlardır.

Ürünleri Mükemmel Göstermek

Tezgah ve raflarda yer alan et, meyve, sebze, şarküteri ürünleri ve hamur işleri benzeri üretimleri mükemmel göstermeyi başarmak, saygınlığı ve başarıyı artırıyor. Ürünlerin bulunduğu raf ve tezgahlarda doğru aydınlatma yönteminin kullanılması, müşterilerin dikkatlerini ürünler üzerine çekmek konusunda büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda bu aydınlatmalar dış mekana ısı yansıtmaması sebebiyle, raf ömrünü azaltmayan, ultraviyole ışınlarla ürüne zarar vermeyen ve gıdayı destekleyen aydınlatmalar olarak biliniyor.

Reyon üzeri veya reyon içi olarak kullanılabiliyorlar. Bakımları esnasında yüksek maliyete gereksinim duymayan, enerji tüketimlerinin az olmasının yanı sıra kullanım ömrü uzun olan aydınlatmalardır. Reyon içi ve reyon üzeri olarak kullanılabilmektedir. Bakım maliyeti düşük, kullanım ömrü uzun ve enerji tüketimleri azdır.

Doğru Aydınlatma Sistemi Seçilmesi Neden Bu Kadar Önemli?

İşletmeler içerisinde uygulanmış olan doğru aydınlatma sistemlerinin müşteri satın alma konusunda etkilediği su götürmez bir gerçektir. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar doğrultusunda yeterince aydınlatılmış işletmelerin, müşterilerini işletmeye çektikleri ve onlar için güvenli bir atmosfer oluşturabildikleri gözlenmiştir. Satılması amaçlanan gıdanın görüntüsü ne kadar iyi olursa, o kadar iştah açıcı, taze, çekici ve lezzetli olarak algılanır.

Dokuları ve renklerini öne çıkartarak, neredeyse tatlarının alınabileceği şekilde sunulmasına olanak sağlar. Bu yöntemler uygulandığında müşterilerin görsel algılarına hitap edilmiş olur ve müşterilerin listelerinde olmayan ürünleri dahi satın alması sağlanıp, ciro artırılabilir. Bu noktada market supermarket lighting (market ve süpermarket aydınlatmaları) büyük bir önem taşıyor.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu