BilimGenelİnternetKadınModaSağlık

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çaylar

Bahar yorgunluğu, genel olarak bitkinlik, keyifsizlik, yorgunluk, ağrı barındırır. Bu tip rahatsızlıklar hissediyorsanız, bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum artarsa depresyona kadar sürüklenebilirsiniz.

Bu yüzden gerekli önlemleri alabilir, kendinizi koruyabilirsiniz. Öncelikle bahar yorgunluğunun nedenlerine gelelim. İlk olarak şunu bilmelisiniz ki bahar yorgunluğu gerçekten atlanmaması gereken bir konudur. Bu durum depresyona dönebileceğinden, kişiler dikkatli olmalıdır. Yeni mevsime geçiş dönemi bu tip durumlara yol açabilir.

Bu durumda da çeşitli adaptasyon sorunları yaşanabilir. Kişiler genel olarak daha erken uyandıkları için yorgun veya sinirli hissedebilirler. Ayrıca havanın sıcak olması da uykunun kalitesini etkileyebiliyor. Bahar yorgunluğunun, keyifsizlik, yorgunluk, bitkinlik hali, uyuşuk olma, uykusuzluk, sinirlilik, gerginlik, ağrı gibi belirtileri vardır. Peki, bahar yorgunluğu nasıl atlatılır ? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Bahar yorgunluğundan kurtulmak için birtakım önlemler alabilirsiniz. Öncelikli olarak bol bol vitamin tüketmeniz gereklidir. B ve C vitaminlerini özellikle daha sık tüketmelisiniz. Aynı zamanda su tüketmeniz de çok önemlidir.

Günde 2.5-3 litre su tüketmelisiniz. Sık sık yürüyüş yapmak da üzerinizdeki hantallığı atmak konusunda etkilidir.

Bu yüzden spor yapmanızı öneriyoruz. Güneşlenmek, D vitaminini hissetmek de üzerinizdeki yorgunluğu atmanız açısından önemlidir. Kaygılanmak yerine çok daha keyif alabileceğiniz işlere yönelmelisiniz. Yetişkin bir bireyseniz günde en az 6-7 saat uyumaya dikkat etmelisiniz.

Bahar yorgunluğunun sizi üzmesine, yaşam kalitenizi düşürmesine izin vermemelisiniz. Kendi kendinize çözemeyeceğiniz durumların varlığından rahatsız olabilirsiniz. Bu tip durumlarda da psikolojik destek almaktan kaçınmamalısınız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çaylar

Bağışıklık sisteminin zayıf olması yorgunluk, kasların zayıflaması, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilere neden olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalıklara yakalanma riskini en aza indirdiği için çok önemlidir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların arttığı kış aylarında tüketilen ve bağışıklık sistemini güçlendiren doğal çaylar vardır. Bu makalemizde sizlere bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar hakkında bilgi vereceğiz.

001
001

Hatta soğuk algınlığını geçirmeye bire bir olan karahindiba çayı bu çaylardan birisidir. Aynı zamanda vücuttaki toksinleri de atmaya yardımcı olan karahindiba çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek bulaşıcı hastalıklara yakalanmayı önler ve hastalıkların çabuk geçmesini sağlar. Bir diğer doğal çay ise papatya çayıdır. Genellikle sakinleştirme amaçlı kullanılan papatya çayının bir diğer özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmek ve özellikle virüs ve bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmaktır.

Özellikle Çinliler tarafından çokça tüketilen ginseng çayı da bağışıklık sistemini güçlendiren çaylardandır. Bunlara ek olarak herkes tarafında çok iyi bilinen ve kış aylarında çokça tüketilen doğal çaylardan olan ıhlamur da hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Ayrıca ağrı kesici ve boğazı yumuşatıcı özelliği ile de bulaşıcı hastalıkların belirtilerini yok eder.

Adaçayı da ıhlamur gibi çok tüketilen çaylardandır. Özellikle boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen adaçayını gargara yaparak kullanmak bile hastalıklardan kurtulmak için etkilidir. Bunların yanı sıra C vitamini deposu olan kuşburnu çayı da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen ekinezya çayı da hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken çaylardandır.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Öneriler

Hazımsızlık sorunu, sindirim sorunu, kabızlık sorunu gibi şikayetleri olanlar bu yazıya. Bu yazıda, sindirim sistemini çalıştıracak, bağırsaklarınızı rahat ve çabuk çalıştıracak öneriler ve çözümler mevcuttur. Dilerseniz bu önerilere hemen bir geçiş yapalım. Sizleri de daha fazla meraklandırmayalım. Bağırsakları hızlı çalıştıran öneriler ile hayatınız daha kolay hale gelecek ve kilo verme problemleriniz de ortadan kalkacak.

002
002

İlk olarak; hareket gerekir. Çeşitli minik egzersizlerin yanı sıra, yemekten sonra 20 dakika boyunca yürüyüş yapmanız da bağırsaklarınızın çalışmasını sağlamaktadır. Yürüyüş sağlıklı olmak için, her alanda kendisine güzel bir yer ayırmıştır. Yürüyüşü ihmal etmeyelim. Yürüyelim.

İkinci olarak; günlük olarak yapmamız gereken miktar gerçekleşmiyorsa, bu durum da karın ağrısı ve şişlik yaratıyorsa, doğal bir çözüm olan ve doğal bir mucize olan kuru kayısı tüketmenizi öneririz. Kuru kayısının üzerine içtiğiniz 1 bardak su da faydalı olmasını daha da arttıracak bir detaydır. Bu süreci hızlandırmak, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlamak adına, günde en az 1,2 tane kuru kayısı, kuru incir yemek gerekir. Bu düzeni kendinize oluşturursanız, pek çok fayda da sizinle olacaktır.

Üçüncü olarak; 2 yemek kaşığı, pancar suyu tüketmek de, sindirim ve boşaltım sisteminizin çalışmasına yardımcı olacak, bağırsaklarınızı çalıştırarak rahatlamanızı da sağlayacaktır. Pancar suyunu abartmadan, günde 2 yemek kaşığı kadar tüketmelisiniz.

Dördüncü olarak; kahvaltıda, yulaf, kurutulmuş meyveler, çilek ve süt tüketerek müthiş bir kahvaltı yapabilir, bağırsaklarınızı çalıştırmaya yardımcı olacak bütün besinleri toplayarak, enfes bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur ?

Vitaminler vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan önemli bileşiklerdir. A, B, D, E, K vitaminleri vardır. Bunlardan A, D, E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdendir. Fazla miktarda alındığında karaciğerde depolanırlar. B ve C vitaminleri ise suda eriyen vitaminlerdendir. Bu vitaminleri çok fazla almaya gerek yoktur. Çünkü depolanmazlar ve fazlası idrar ile dışarı atılır. Ama depolanmadıkları içinde eksiklikleri diğer vitaminlere göre daha fazla görülür.  Bu makalemizde sizler için B12 vitamini nelerde bulunur onu araştırdık.

Vitaminleri besinlerle vücuda alabiliriz. B Grubu vitaminleri altı tanedir. Bunlar B1 B2 B3 B5 B6 ve B12 vitaminleridir. Asidik özelliktedirler. B Grubu vitaminlerin vücutta önemli fonksiyonları vardır. B 12 vitamini enzimleri çalışmasında yardımcı koenzim olarak görev yaparlar. Kan hücresi üretiminde görev alırlar.

004
004

Eksikliğinde kansızlık yani anemi görülür. Merkezi sinir sisteminin korunmasında rol alır. B12 vitamini yetersiz alındığında kişide depresyon ve kabızlık görülür. Bacak ve kollarda uyuşukluk, karıncalanma oluşur. Güçsüzlük ortaya çıkar. B12 vitamini hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunur. Özellikle hayvansal gıdalarda çok fazla bulunmaktadır. Deniz ürünleri tüketerek bu eksikliği giderebilirsiniz. Balık yumurtası, ahtapot, uskumru, somon, saldalya da bol miktarda B 12 vitamini bulunur.

Kuzu ciğeri, dana ciğeri, sığır ciğeri, hindi ciğeri B 12 vitamini açısından zengin et ürünleridir. Yumurta ve peynir yiyerekte B 12 ihtiyacınızı karşılanabilirsiniz. Bu besinlerin dışında yoğurt, süt, tavuk, kahvaltılık gevrek ve sakatatlar da bu vitamini karşılayacak besinlerdendir. B12 vitamini vücut için önemli bir bileşiktir. Depolanmadiğı için sık sık yeterli miktarda alınmalıdır.

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde bol miktarda bulunan, besin değerleri ve kalori açısından zengin bir besin olan antep fıstığının sayısız faydası bulunmaktadır. Her insanın günde en az bir avuç tüketmesi gereken bu mucizevi besin kaynağı, çok iyi bir ara öğün sayılır. Antep fıstığının faydaları nelerdir ? Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden, mucizevi faydaları olan, tadı da bir o kadar lezzetli olan, kuruyemiş denilince akla ilk gelen besinlerden birisi olan antep fıstığının faydalarından bahsedelim.

Günlük olarak 10-14 adet tüketilen antep fıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılamaya yetmektedir. Antep fıstığında kolestrol bulunmamaktadır, bu nedenle vücudunuzda olan kolestrol seviyesini düşürmeye de yardımcı olmaktadır. Kroner kalp hastalığı riskini de en hafif düzeye indirmede yardımcı olur. Tüketeceğiniz 100 gr antep fıstığında; vucüdun günlük ihtiyacı olan protein, vitamin, B1, vücuttaki fosfor ihtiyacının da yaklaşık olarak %35’ini karşılayabilecek içeriğe, vitamine sahiptir.

Antep fıstığıyla, dana eti karşılaştırıldığı zaman; protein yönünden antep fıstığı, dana etinden 2 kat daha fazla proteine sahipken, fosfor yönünden de 4 kat daha güçlü olduğu bilinmektedir. Antep fıstığı; E, B, C vitamini açısından oldukça zengindir. Şeker ve diyabet hastaları, antep fıstığını rahatlıkla tüketebilmektedir. Şeker hastalığında kullanılmakta olan antep fıstığını belli ölçülerde, her gün tüketebilirsiniz. 100 gr ağırlığında olan antep fıstığında; 4 gram posa bulunur. Bu sayede, posa yönünden pirinç, buğday ve patates yönünden (3 gram olduğu için) daha üstün bir konumda yer almaktadır.

Antep fıstığı, kan şekerinin yükselmesini önlemesiyle bilinmektedir. Kalp sağlığı adına antep fıstığı, kalbi korumada ilaç görevini üstlenerek, büyük faydaları olduğu da bilinmektedir. Akciğer için, iltihap temizleyici görevini üstlenir. Tüketimine özen gösterilmesi gereken bir besindir. Sizler de, her gün 50-100 gram antep fıstığı tüketmelisiniz.

Kıskançlığınızı Kontrol Altına Almanın Yolları

Kıskançlık duygusu sanıldığı gibi insanın doğasından gelen bir duygu değildir aslında. Fakat insanın olduğu her yerde var olan ve var olmaya devam edecek olan bir duygudur. Her birey kabul etse de etmese de, az veya çok kıskançlık duygusunu yaşar. Kıskançlık 0-7 yaş arasında, yetiştiğimiz ortam, değer ve inanç yargıları, anne-baba ve yakın iletişimde olduğumuz insanların davranış kalıplarına göre bireylerin beyinlerinde oluşan bir tür kodlamadır.

006
006

Kim bu duyguyla yaşamak ister sorusu aklımıza gelmiyor değil. Hatta öyle ki bazı zamanlar dişlerimizi birbirine yapıştırarak uyuduğumuz, gözlerimizin bu duygu yüzünden gecelerce uykusuz kalmışlığı da var. Kendimizi nasıl hissedeceğimiz tamamen bize kalmış bir durum.

Öncelikle bunu, duygularımızın kontrolünü elimize alarak onların bizi değil bizim onları yönetmemiz gerektiğinin farkında olarak başarabiliriz. Peki, kıskançlığınızı kontrol altına almanın yolları nelerdir ? Gelin hep birlikte inceleyim.

Önce duygularınızı ve kendinizi kabul etmelisiniz. Geçmişi önemseyerek bunu başarmak pek mümkün değil, o yüzden şimdiyi önemseyerek hayatınıza devam etmeniz gerekir. Hoşnut olmadığınız, sizi mutsuz eden duygularınızın amaçlarını anlamalısınız. Düşüncelerinizin ve yapmak istediklerinizin her zaman farkında olmalısınız. Bunu yapıktan sonra bir değişim planı hazırlamalısınız.

Yani mevcut durumunuzu belirledikten sonra, arzuladığınız hedefler doğrultusunda ilerleyin. Bunları yazıya dökmeniz, sizin yolda kalmanızı ve ilerlemenizi sağlamlaştıracaktır. Odağınız, mutlu olmak ve ve huzura ulaşmak olduğunda kıskançlık duygusunu kendiliğinden dengede tutmayı başarabilirsiniz.

İnsan faktörünü oluşturan beyin, dil ve davranışlar boyutunda kıskançlıkla ilgili merak edilen soruları ‘Neden’ den ziyade ‘Nasıl’a odaklaştırırsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır. Son olarak Tüm bunları yapma aşamasındayken tutkularınız ve hedeflerinizden asla vazgeçmeyin, bunu yaptığınız sürece mutluluk sizi bulacaktır.

Kıskanç Sevgili ile Nasıl Baş Edilir ?

Her bayan kıskanılmak ister. Bir nevi kıskanılmak onlar için ego tatmini gibi bir şeydir. Kıskanıldıkça güzel olduklarını hissederler ve bu da onların hoşuna gider. Bu kıskançlık belli bir seviyede her zaman bayanlar için hoştur ancak kıskançlık dozunu aşınca katlanmaz bir hal alır. Kıskançlık yüzünden ilişkide tartışmalar başlar ve ayrılık noktasına kadar gider bu tartışmalar. Bu makalemizde kıskanç sevgili ile nasıl baş edilir onu anlatacağız.

İlişkiye başladığınızda sevgilinizin kıskançlıklarını tanımaya çalışın. Ne zaman, nerede, neye kızdığını iyice kestirin. İlerde kıskançlık yüzünden kavga etmek istemiyorsanız ona çok abarttığını kıskançlığa gelemeyeceğinizi anlatın. Kontrol sizin elinizde olsun sevgiliniz sizi kaybedebileceğini bilsin. Ne giydiğinize karışmaya başladıysa kesinlikle taviz vermeyin.

013
013

Seven erkek kıskanır ama hiç bir zaman kısıtlayamaz bunu unutmayın. Belki size aileniz bile karışmazken onun karışmasına izin vermeyin. Kızlarla dışarı çıktığınızda size sürekli trip yapıyorsa kıskandığını anlayın bunun içinde ona güven vermeye çalışın. Kiminle çıktığınızı anlatın hatta arkadaşlarınızla fotoğraf atın ki ona yalan söylemediğinizi anlasın. Bu olayı bir kaç kere yaparsanız zaten size güven duyacaktır. Sadece kızlarla dışarı çıkmazsanız yanınızda erkeklerde olacaksa, onlarla sevgilinizi tanıştırın.

Bir süre hep beraber dışarı çıkın sizin arkadaş ortamınızı tanısın. Belli bir süre sonra zaten kendisi izin verecektir. Unutmayın ki hiç bir zaman ipleri karşınızdakine vermeyin. Siz de kıskanın ama kısıtlamayın. Belli bir düzeyde kıskançlık ilişkiyi canlandırır unutmayın.
Mutlu günler.

Kıskanç Bir Sevgiliye Sahip Olmanın Avantajları

Kıskanç bir sevgiliye sahip olmak kimileri için korkunç görünse de aslına bakarsanız bazı yönlerden çok avantajları vardır. İlk olarak kesinlikle tahmin edeceğiniz gibi müthiş bir sahiplenilme duygusu içerisine girersiniz. Bu da her ne kadar kabullenilmese de kadınların bir erkek tarafından rahatsız etmeyecek boyutta sahiplenilmesi güven veren bir histir. Kıskanç erkek korumacı olur.

014
014

Bir baba kızını zarar görmesinden korktuğu için başkalarından nasıl sakınırsa kıskanç bir sevgili de korumacı bir şekilde sevgilisini çevreye karşı korur kollar. Kıskanç sevgili sahibi olmanın artı yanları vardır dediğiniz zaman bazı kadınlar şaşırabilir elbette ki. Ama bazı kadınlar bundan çok hoşlanırlar. Peki, kıskanç bir sevgiliye sahip olmanın avantajları nelerdir ? Gelin birlikte inceleyelim.

Kıskanç bir sevgili sevgilisini paylaşmaktan korkar arkadaşlarında bile kıskanmasının sebebi budur. Gülecekse birlikte gülelim ağlayacaksa birlikte ağlayalım hayatının hiç bir anını kaçırmayım ister. Çoğu zaman yanlış anlaşılır kıskanç bir sevgili. Bunaltıcı gelir hatta art niyet aranır. Eğer genel bir huy şeklinde değilse, yani psikolojik bir sorun olarak kıskançlık ortaya çıkmamışsa çoğu kıskançlığın tek sebebi çok sevmektir. Nasıl her şeyin aşırısı fazlaysa çok sevmek de beraberinde kıskançlığı getirir.

Kıskanç bir sevgili her an ulaşmak ister. Aradığında telefonu açılsın, mesajlarına hemen cevap verilsin ister. Ondan ayrı başkalarının yanındaysanız aramalar sıklaşabilir. Mümkün olduğu kadar sizi çok seven bu insandan ayrı vakit geçirmemeye çalışın.

Arkadaşlarınızla tanıştırıp içini biraz rahatlatabilirsiniz. Tüm bunlardan bunalmadan önce kendinize sık sık hepsinin sizi aslında çok sevmesinden kaynaklı olduğunu kendinize hatırlatın. Çünkü kıskanılmak aslında yaşayabileceğimiz en iyimser duygulardan bir tanesi.

Kadınların Erkeklerde Değiştiremediği Alışkanlıklar

Biz kadınlar değişikliği sevdiğimizden dolayı erkeklerde de sevmediklerimizi kendimize özgü huylar ile değiştirmeye çalışırız. Ama çokta iyi biliriz erkeklerin istemediği hiç bir şeyi onlara zorla yaptıramayacağımızı. Sonucunda kavga sebebi gözükse bile bu konuda diretir ve ısrarcı davranırız. Ama ilişkilerde önemli yer tutan konu sen dili ve ben dili.

Onları suçlayıcı şekilde yaklaşıp sen dilini kullanırsak olumsuzluklarla karşılık alırız. Ama ben dilini kullanarak eşinizde veya sevgiliniz de istemediğiniz huyları belki bir nebze olsun değiştirebilirsiniz. Asla eşinize sen şöylesin böylesin diye yaklaşmayın ona yaptığı şeyin sizi neden üzdüğünü anlatmaya çalışın.

002
002

Bu iletişiminizi kısıtlamaz aksine daha sağlıklı düşünmesine yardımcı olursunuz. Bazı alışkanlıkları asla değiştiremezsiniz ve bu da boş yere ilişkinizi yıpratmanıza yol açar. Peki neymiş bu kadınların erkeklerde değiştiremediği alışkanlıklar gelin birlikte bakalım.

Erkekler dışarı da bayanlar da evlerinde hakimiyet kurar dedikleri şey erkekler için geçerli değildir. Evde de her zaman kumanda onların elindedir. O kumandayı ellerinden almak o kadar da kolay olmaz üstelik sürekli kanalları değiştirme alışkanlıkları hiç değişmez. Masada baş köşeyi eşiniz kapmıştır. Dolapta en güzel bölüm onun giysilerine ayrılmıştır.

Ondan habersiz hiç bir zaman gömleğini veya kokmuş çorabını çamaşır makinesine atmanıza izin vermez. Her eve geldiğinde de boşuna çorabının tekini aramaya kalkmayın her seferinde o çorabın bir teki bir odada diğer teki ise diğer odadadır. Eğer eşiniz erken yatıp erken kalkıyorsa veya bunun tam tersi geç yatıp geç kalkıyor ise bunu siz asla değiştiremezsiniz.

Yatağın içinde bir o yana bir bu yana dönen eşinizi durdurmaya çalışmayın bunca yaşa kadar o dönmüş durmuştur ve annesi kim bilir kaç gece bıkmadan düzeltmiştir. Modanın boş bir şey olduğunu düşünen erkekler için bu moda, şu moda diye istediklerinizi alması için diretmeyin.

Kadınların En Çok Yaptığı İlişki Hataları

Kadınlar doğaları gereği fazla duygusal ve kırılgandırlar. Bunun için ilişkilerinde sürekli ilgi bekleyerek aslında basit bir hata yaparlar. Elbette ki bu telafi edilebilir bir hatadır ve erkek arkadaşlarının da yardımları ile aşılabilir. Fakat kadınların ilişkileri sırasında daha sık yaptığı bazı hatalar vardır.

Bu makalemizde sizlere kadınların en çok yaptığı ilişki hataları hakkında bilgiler vereceğiz. Bir ilişkinin yürütülmesi için iki tarafında birbirine karşı fedakarlık yapmaları çok önemlidir. Bunun için hata yapmaktan da uzak durulmalıdır. Bu hatalardan uzak durulmak için ise aşağıdaki eylemleri yapmaktan uzak durulmalıdır.

Aşkta kıskançlıkla birlikte hatalarda beraberinde gelir. Hata yapmamak adına kadınların ilk yapması gereken karşı tarafı çok kıskanmaktan uzak durmaktır. Arkadaş çevresi erkekler için çok önemlidir. Kadınlar içinde arkadaş çevresi çok kıskanılmaktadır.

003
003

Kadınların yaptığı en büyük hata erkekleri arkadaşları yanında sık sorguya çekmektir. Bunun yerine sevgiliniz sizin yanınıza geldiğinde gereken sorguyu yapmaktır. Erkeklerin kadınlarda hata olarak gördükleri diğer eylem ise, kadınların eski ilişkilerini karşılaştırmaktır. Bu durumda erkek diğer erkekle kıyaslandığı için zoruna gider bu da onun sizden uzaklaşmasına ve sizin ilişkinizde yaptığınız en büyük hatadır.

Diğer hata ise, erkek arkadaşınızla yaptığınız herhangi bir tartışmanın üstünü kapatmaktır. Bu durum gelecek adına sizin ilişkiniz için yara olarak kalacaktır. Diğer hatalar ise, sevgilinizin sosyal hayatını kısıtlama, dışarı çıkarken onu rahat bırakmama gibi durumlardır.

Bu yapılan hareketlerde kadınlar için yapılan hatalar arasındadır. Kadınların yapması gereken bu hatalardan uzak durmalarıdır. İlişkileri için atıkları her adımda dikkatli olmalıdırlar. Erkek arkadaşına çok düşkün olmanız normaldir. Ama ona çok düşkün olduğunuzu göstermek yapılan diğer hatadır. Bunun için ona olan sevginizi içinizde yaşayınız.

Kadınları Erkeklerden Soğutan Nedenler

Bazen ilişkilerimizde her şey yolunda gitmez. Doğru bildiğimiz şeyler yanlış olabilir. Karşımızdaki kişiyi kendimizden soğutabiliriz. Bu yazımızda da bundan bahsedeceğiz. Yani kadınları erkeklerden soğutan nedenler hakkında bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Her kadın ilgiden hoşlanır. Kendine değer verildiğini, önemsendiğini bilmek kimin hoşuna gitmez ki? Her şeyin fazlası olduğu gibi fazla ilginin de fazlası karşı tarafı sıkabilir. Tabi ki bu ilgi gösterilmeyecek anlamına gelmez. Bütün ilişkilerimizde olduğu gibi karşımızda ki kişiye ilgili davranmalıyız.

Erkekler, kadınların ilgilerini çekmeye çalışırken bazen çok saçma hareketlerde bulunabiliyorlar. Mesela kendileri olmaktan vazgeçebiliyorlar. Daha zengin, daha akıllı görünmeye çalışıyorlar. bu da kadınlar tarafından itici bir davranış olarak algılanıyor.

004
004

Arzulanmak her kadının hoşuna gider. Ama ister ilk buluşmalarda isterse ilerleyen zamanlarda erkekler bazı davranışlarından dolayı kadınlar tarafından ” sadece seks mi? ” sorusunu akla getirebilirler. bu da kadınların erkeklerden soğumasına neden olur. Kabalık kadınlar açısından büyük sorundur. Bir restorana gidildiğinde garsonu ıslıkla çağırmak ya da konuşmalarının arasında küfüre yer vermek erkekler için fazlasıyla eksi puan olacaktır.

Kadın erkek eşitliğine inanmayan erkek, kadınlar tarafından erkeklere olumsuz yaklaşmasına neden olabilir. Mesela konuşmaları arasında ” kadınlar bile … ” denilirse kadınlar açısından hiç hoş karşılanmaz. Çünkü kadınların güçsüz, başarısız bir kadın olarak görülmesi, kadınları erkeklerden soğutan davranışlardan biri olabilir.

Aşırı kıskançlık, kadınların hiçte hoşuna gitmez. Kadınlar sosyal hayatını kısıtlayan bir erkek için olumlu düşünceler yürütemez.

Bir ilişkiyi yürütmek isterseniz, kendinizle beraber karşı tarafı da düşünmeniz lazım.

Kadınları Erkeklerden Soğutan Sebepler

Kadın erkek ilişkilerinde davranışların ve görünüşün analiz edildiği izlenimler çok önemlidir. Bir ilişki öncesi beğenilen erkeğin analiz edilmesi, erkeklerin genel tavırlarına ve davranışlarına bakılarak bunların tüm erkeklere uyarlanması kadınların sık sık başvurduğu yollardandır.

Bu izlenimlerden olumlu sonuçlar çıkabildiği gibi olumsuz sonuçlar da çıkar. Hatta bu olumsuzluklar zamanla kadınları erkeklerden soğumaya kadar sürükleyebilir. Erkeklerin farkında olarak veya olmayarak yaptıkları onaylanmayan davranışların bilançosu, şüphe temeline dayalı güven sorunu olan ilişkilerin çoğalmasıdır. Kadınları erkeklerde soğutan o sebepler arasından birkaçı:

Aşırı özgüven sorunu: Toplumumuzda ataerkil aile yapısının da bir sonucu olarak gereğinden fazla ilgi gösterilmiş ve özellikleri abartılmış erkek çocukları yetişirler ve büyüdüklerinde aynı tepkileri karşı cinsten de göreceğini zannederek gereksiz özgüvenle hareket ederler. Bazen kendini üstün görmeye de varan bu davranış biçimi kadınları erkeklerden soğutan nedenlerin başında gelir.

007
007

Kontrol edilemeyen gözler: Erkeklerin birçoğunda görülen dikkat çeken her kıza bakma davranışıdır. Çapkınlıkla da paraleldir, ancak bu kadınlar tarafından fark edilir ve hiçbir erkeğe güven olmaz savının temel gerekçesi halini alır.

Tarzı olmadığı halde dikkat çekmek uğruna kılıktan kılığa giren erkekler: Bu tip erkekler her hafta başka bir tarzla görülür ve bu oturmamış, emanet gibi duran duruş kadınlarda soğuma hissi oluşturur. Erkek tarz seçiminde bile ne istediğini bilen olmalıdır. Reddedilmeyi nazlanmak sanan erkekler istedikleri cevabı alana kadar ısrar ederler, ta ki kadın onu çeşitli hesaplardan engelleyene, onun bulunduğu ortamlardan uzaklaşana kadar. Bu gibi deneyimlerden sonra kadın erkeklerden soğumaya başlar.

Kadınlar Neden Yalan Söyler ?

Günlük yaşamda birtakım gerekçelerle yalanlar, belki de hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Evde, işte, okulda, sokakta kısacası her yerde ister kadın olsun, ister erkek olsun yalana başvurabilir.

Ancak kadınlarla erkekler arasında yalan söyleme konusunda bir fark vardır, o da kadınların yalanının anlaşılmaması. Bunun sebebi ise kadınların zihinsel işleyişine de bağlı olarak yalan konusunda yetenekli olmaları. Tabi ki yalan söylemek bir zeka işidir, ancak hangi konularda yalan söylenildiği ve neden söylenildiği de önemli. Peki, kadınlar neden yalan söyler ? İşte kadınları yalan söylemeye sürükleyen nedenler:

Gerginlik çıkarmamak. Yani olmuş bir olay ya değiştirilerek anlatılır, ya da olmamış gibi gösterilir. Eğer o konu hakkında tam bilgi verilse karşı tarafın problem çıkaracağı kesindir ve probleme gerek yoktur, sonuçta oluşla ölmüşe çare yok. Bu sebeple konu böylece kapanır.

008
008

Duruşunu bozmamak. Kadın yanlış bir davranışta bulunur ve bunu yaptıktan sonra fark eder. Tabi partneri de bunu fark eder ve sebebini sorar. Karşılığında kadın bunun yanlış bir davranış olmadığını ve düşünerek yaptığını birtakım sebepler öne sürerek kanıtlamaya çalışır. Sonuçta bir eksikliğinin ortaya çıkması duruşunu bozacaktır ve bu durumu toparlaması gerekir.

Doğruyu söylerse kırgınlık olacağı endişesi. Herhangi bir konuda partneri tarafından düşüncesi sorulduğunda olumsuz cevabın onu üzeceğini düşünerek partneriyle aynı fikirde olduğunu söyler. Aşırı duyarlılık bu tarzda yalanların söylenmesine sebeptir ve aslında kadının bencil olmadığının da bir göstergesidir.

Kadınlar Erkeklerde Nelere Dikkat Eder ?

Kadınların erkeklere oranla çok daha detaycı olduğu, duygusal olduğu ve bir bebek gibi ilgi beklediği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sizin önem vermediğiniz hatta farkında bile olmadığınız küçük bir detay, karşınızdaki kadın için büyük bir sorun teşkil edebilir. Bu nedenle, hoşlandığınız kadın karşısında dikkatli ve özenli davranışlar sergilemenizde yarar var. Aslında bir çok erkek bu detaylar hakkında pekte bilgi sahibi değildir.

Peki, kadınlar erkeklerde nelere dikkat eder ? Bu makalemizde sizler için bu konuyu inceleyeceğiz.

Karşılaştığınız bir kadının dikkatini çekecek ilk detay, giyimizdir. Uyumlu kıyafetler tercih edip etmediğiniz kadınlar için önemli bir noktadır. Kıyafetleriniz kadınlar açısından kişiliğinizi ve zevkinizi ele veriyor, unutmayın.

Kıyafetlerinizin uyumlu olması kadar temiz ve ütülü olması da oldukça önemli. Kıyafetinize gösterdiğiniz özen aynı zamanda karşınızdaki kişiye duyduğunuz saygıyı da ifade etmekte. Temiz, ütülü ve uyumlu bir kıyafet seçimi size artı olacak dönecektir.  Kadınların dikkat ettiği bir diğer nokta ise, tavırlarınızdır. Kadınlar kendine güvenen ne istediğini bilen erkeklerden etkilenirler. Hem davranışlarınızla hem duruşunuzla hem de konuşma tarzınızla bunu ona hissettirmelisiniz. Özgüven sahibi, dik duruşlu bir erkek birçok kadını etkileyebilecek bir güce sahiptir.

Bu güç sizin elinizde. Bunun için kendinizden emin olmanız yeterli. Buraya kadar sözünü ettiğimiz detaylar, doğrudan sizin etkinizle oluşuyordu. Ama bilmeniz gereken önemli bir konu daha var. Arkadaş çevreniz de kadınların dikkat ettiği bir nokta. Arkadaşlarınızı gözlemleyerek kişiliğiniz hakkında bazı bilgilere ulaşabileceklerini düşünürler. Olumsuz özelliklere sahip, garip , kaba ve rahatsız edici arkadaşlara sahipseniz vay halinize.

011
011

Size dair olumsuz düşünceler biriktikçe birikir ve önüne geçilemeyerek bir duruma dönüşür. Bunu istemezsiniz değil mi? Böyle bir durula karşı karşıya kalmamanız için arkadaşlarınız konusunda seçici bir tavır sergilemenizi öneririm. Şimdi de en can alıcı detaya gelelim. Dürüst olmanız çok önemli. Yalan söyleyip söylemediğinize çok dikkat ederler. Ne olursa olsun asla yalan söylemeyin.

Bir kez güvenini sarsarsanız, o kadını sonsuza dek kaybedersiniz. Kendiniz olun. Sonucu ne olursa olsun dürüst, samimi ve içten davranışlar sergileyin. Eminim dikkatini çekeceksiniz. Güzel günler sizin elinizde. Yapmanız gereken tek şey ise, buna inanmak.

Kadınlar Erkeklerde Ne Görmek İster ?

Yıllardır tartışılan konulardan birisi de kadınların erkeklerden tam olarak ne istediğidir. Aslında bu sorunun cevabı çok basittir ama erkekler işlerine gelmeyen şeyleri pek anlamak istemezler. Hiçbir kadını sadece maddi konularla mutlu edemezsiniz. Dünyayı önlerine dahi serseniz ilgisiz bir erkekseniz kaybetmeye mahkumsunuz.

Peki, kadınlar erkeklerde ne görmek ister ? Bir bayan kendine ait olan erkeğinden en çok ona olan bağlılığını, sevgisini, şefkatini görmek ister. Bende bir kadın olarak eşimden bunları beklerim çünkü. Bir bayanı mutlu etmek çok zor değildir. Biz bayanlar küçücük şeylerden bile mutluluk duyarız. İşte biz bugün ki yazımızda bayanları çözebilmek onları daha da mutlu edebilmek ve onların iç dünyasını daha da yakından tanımak için kadınlar hakkında ufak tüyolarla onları kelebek yapıp kanatlandıracağız.

Öncelikle her zaman sevdiğiniz insana aşkla bakın. Kadınlar erkeklerin bakışlarından çok iyi anlar. Her ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin. Doğru veya yanlışta her zaman dürüst olun. Çünkü bayanlar erkeklerde dürüstlüğe çok önem verir.

Eşinize sürekli seni seviyorum demek yetmez. Ona sevginizi en içtenliğinizle belli etmeniz bin tane seni seviyorum kelimesine bedeldir. Eşinizi her zaman onurlandırın. Bu onların en çok sevdiği şeylerden biridir. Örneğin; Akşam eve geldiniz, eşiniz sizin için en sevdiğiniz yemeği yaptı, en güzel şekilde sofrayı donattı. Siz bu masayı görüp yemek yiyip televizyon karşınıza geçerseniz, eşiniz üzülür. Ama onu sofra da gururlandırarak ona ”sen benim için en iyi aşçılardan bile daha lezzetli yemekler yapıyorsun ”diyerek onurlandırabilirsiniz.

Bir kadına değer verin kadınlar ruhlarının okşanmasından çok fazla hoşlanırlar. Bir tek özel günlerinizde değil günlük hayatınızda da ona küçük hediyeler çiçeklerle de mutlu edebilirsiniz. Bir bayan kendisine değer verilmeyi ister bu tür ufak tüyolarla sevdiğiniz kişiye değer verebilirsiniz.

012
012

Kadınınıza onun sizin için özel bir varlık olduğunu hissettirin. Onunla keyifli muhabbetler geçirerek bunu ona içtenlikle anlatarak ta karşınızdaki insanı başkalaştırabilirsiniz

Kaçınmanız Gereken Aşk Hataları

Aşık olmak insan için çok farklı bir duygudur. Ayaklar yerden kesilir, dünya ile bağlantı kopar ve dünyada ki kişi sayısı aşık olan taraf için bire düşer. Bu durum oldukça güzel bir his olsa da aşk ile hareket ederek normalde yapmayacağınız belki de kınadığınız her şeyi yapabilir ve bir hataya düşebilirsiniz. İster ilk aşk olsun ister son aşk deneyim bu konuda hiç bir işe yaramaz. Aşkı yaralayan hatalar ilişkinizin çabuk sonlanmasına neden olur. Peki, kaçınmanız gereken aşk hataları nelerdir ? Gelin şimdi hep birlikte bu konuya bir göz atalım.

Aşk insanın duygu frenlerini koparır ve bir yokuştan aşağı sürat ile inen araba gibi olursunuz. Etraf flu bir hal alır ve tek net olan hisleriniz ve aşık olduğunuz kişidir. Bu sebepten aşık olunduğunda ilk yapılan hata duyguları tamamen dışarı vurmak ve her şeyi bir seferde söylemektir. Tüm hislerini anlatmanız karşı tarafı mutlu etse de çok yoğun hisler karşı tarafı korkutabilir ve sizden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Aşık olduğunuzu hissettiğiniz an kendinizi frenlemeli ve o anın büyüsüne kapılarak hata yapmaktan kaçınmalısınız. Diğer bir konu o yoğun duygular ile aşık insan karşı tarafın tüm kusurlarını görmezden gelir. En büyük hatalardan biri budur.

Yoğun duygular düzene girdiğinde ve ayaklarınız yere bastığında karşı tarafın kusurları gözünüze batmaya başlar ve tartışmalar kendini gösterir. Bunun için kaçınmanız gereken aşk hatalarından biri de tüm kusurları ile karşı tarafı kabul etmenizdir. Bunun yerine etraflıca karşı tarafı incelemeli kusurları var ise konuşarak bunları düzeltip düzeltemeyeceği ölçülmelidir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu