BilimSağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Vücudumuzun hastalıklara karşı korunmasında rol oynayan hücre, doku, organ, damar gibi yapıların oluşturduğu sisteme bağışıklık sistemi denir. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması daha az hastalanmamızı sağlar. Kış mevsimi, genellikle insanların en çok hastalandığı mevsimdir. Kış geldiği zaman, televizyondaki bütün kanallarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler sıralanır. Bağışıklık sistemimizi sadece kışın değil, her mevsim güçlü tutmalıyız diye düşündük ve sizler için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları hakkında araştırmalar yaptık.

Mevsiminde yiyeceğiniz taze sebze ve meyveler tam bir vitamin deposu. Antioksidan özellikteki bu yiyecekleri sofranızdan eksik etmemenizde yarar var. Haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilen balık ise omega 3 içeriğiyle kötü huylu kolesterolün düşürülmesini sağlıyor.

Sardalye, istavrit ve lüfer bağışıklık sisteminin güçlendirici balıklar arasında. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan bu balıkların en önemli özelliğiyse denizden tutulan balıklar olmaları.

Sağlıksız, tek yönlü diyetler bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Gazete veya internetteki yazılardan bulduğunuz diyet programlarının yerine diyetisyeninizin size önerdiği diyet programını uygulayın.

Kilo vermek isteyenlerin ara öğün tüketmeleri gerektiğini birçok kişi bilir. Ara öğün sadece kilo vermede etkili değil. Vücutta açlık hissinin oluşmamasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Marketlerden veya bakkallardan alınan ambalajlı ürünler, bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için bu ürünlerden uzak durulmalı.

Ambalajlı ürünler yerine ev yapımı ürünler tercih edilmeli. Spor, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin vazgeçilmezlerinden biri olmalı. Düzenli uyku ve spor vücudu hastalıklara karşı dinç tutar.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu