BilimSağlık

Bağırsak Kurtları Neden Oluşur ? Sebepleri Nelerdir?

Dünya üzerinde yaşayan insanların yaklaşık olarak yarısında bağırsak enfeksiyonu vardır. Ortak kullanılan tuvalet ve klozetler, temiz olmayan ve halka açık su birikintileri, lağıma karışan içme suları, yeterince temizlenmemiş sebze ve meyveler, yeterince pişmemiş et ürünlerinin tüketilmesi, tuvaletten sonra tam bir hijyen sağlanamaması sonucu bağırsaklar enfeksiyon kapar. Tabi bu enfeksiyonlara kirli ortamlarda üreyen ve hastalık yapan mikroorganizmalar neden olur. Bu tip mikroskobik canlılara; tenya, bağırsak solucanı, kıl kurdu gibi parazit canlılar örnek verilebilir. Peki, bağırsak kurtları neden oluşur ?

Daha çok ince bağırsak ve kalın bağırsak mukozasında yaşayıp üreyen bu parazit canlılar, konak olarak yerleştikleri organizmaya zarar verir, organların yapı ve işlevini hasara uğratır. Daha sık olarak kıl kurdu parazitine rastlanır. Garip bir karın ağrısı, mide bulantısı, makat bölgesinde kaşıntı ve ağrı, halsizlik, aşırı ishal veya aşırı kabızlık, iştahta azalma veya artma, sabah uyanınca yastıkta salya veya ağız akıntısı görmek kıl kurdunun habercisi olabilir.

Bağırsak kurtları, bağırsağa yerleştiği için vitamin ve minerali vücuttan önce alır ve kullanarak kişide vitamin mineral eksikliğine neden olur. Çengelli kıl kurdu ise direk bağırsağa tutunur ve oraya yapışır. Doğrudan kan ile beslenir. Buda canlı da direk anemiye neden olur. Kalın bağırsağa yerleşen bağırsak kurtları besin maddelerinin emilmesine neden olmaz fakat bağırsak aktivitesini bozarak ishal veya kabızlık yapar. Tedavi edilmeyince kıl kurdu akciğere, karaciğere kadar ilerler. Tenya ise tedavi edilmeyince metrelerce uzayarak iç organları tıkar.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu