BilimGenelSağlık

Bademcik Şişmesini Bitkisel Şekilde Nasıl Tedavi Edebiliriz?

Bademcik şişmesi; boğaz ağrısı, kızarıklık, kulak ağrısı, yutkunmada zorluk, iltihap ve yüksek ateş gibi durumlara sebep olabilmektedir. Ayrıca bademcik şişmesi ses kısıklığı, kötü ağız kokusunun yanı sıra kusma ve karın ağrısına da sebep olabilir. Bademcik şişmesi ile özellikle boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu kişiyi çok rahatsız eder. Boğazın rahatlaması için ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel tedavi de uygulanabilir. Peki, bademcik şişmesi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ?

Bademcik şişmesi ve boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılan bitkilerin başında adaçayı gelir. Adaçayının antiseptik özelliği, boğazdaki mikropları temizlemede yardımcı olmaktadır. Özellikle adaçayı ile yapılan gargara hem bademciklerin hem de boğaz içinin komple temizlenmesinde etkili olur. Adaçayının yanı sıra, karahindiba kökü, böğürtlen kökü, sarımsak da bademcik şişmesinde kullanılabilir. Adaçayını günde 2 bardak çay olarak tüketebilir veya 3 kez gargara olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca limonlu sıcak su da bademcik şişmesinde oldukça etkilidir. Kaynatılmış bir bardak sıcak su ılıdıktan sonra içine 1 limon suyunu sıkıp, 2–3 çay kaşığı da bal ekleyebilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yapmak da boğazdaki enfeksiyonu azaltmada etkili olur.

Yatmadan önce 2 çay kaşığı toz zerdeçal ve bir tutam karabiber karıştırılmış bir bardak ılık sütte içilebilir. Zerdeçal tozu ve suyu karıştırarak, bu karışımı gargara olarak da bademcik şişmesi için kullanabilirsiniz. Ayrıca bal ve limon suyu eklenerek hazırlanan meyan kökü, okaliptüs, ıhlamur, papatya gibi bitki çayları da tüketilebilir.

Bademcik Şişmesini Bitkisel Şekilde Nasıl Tedavi Edebiliriz?

Bademcik şişmesi ile karşılaşanlar için, bitkisel tedavi yöntemleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Aloe vera, bademciklerdeki iltihabı hafifletmek için kullanılabilecek doğal bir anti-inflamatuardır. Ayrıca, zencefil ve biberiye de bademcik şişmesine karşı etkili doğal antibiyotik ve anti-inflamatuarlar arasındadır. Limon ve bal karışımı da bademcik enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler nedeniyle etkilidir. Yan etkilerden kaçınmak için bitkisel tedavileri kullanmadan önce doktorunuzla veya bir sağlık uzmanı ile konuşmanız önerilir.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen jel, bademcik şişmesini hafifletmeye yardımcı olur. Aloe veranın doğal anti-inflamatuar özellikleri bademcik iltihabını azaltır ve ağrıyı hafifletir. Jeli uygulamak için yaprakların içerisindeki jeli direkt olarak bademcik bölgesine sürebilirsiniz. Bu tedavi yöntemi çok etkili olmasına rağmen, bazı kişilerin alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için öncelikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Zencefil

Zencefil, bademcik şişmesinin hafifletilmesinde etkili bir bitkisel çözümdür. İltihabi durumları azaltan güçlü antioksidan özelliği sayesinde bademciklerdeki enfeksiyon ve iltihabın azalmasına yardımcı olur. Zencefil çayını düzenli olarak tüketmek veya taze zencefil kökünü direkt olarak tüketmek, bademciklerdeki ağrıyı hafifletebilir ve şişkinliği azaltabilir.

Ayrıca zencefil, bademcik iltihabına neden olan bakterilerin üremesini engelleyen doğal bir antibiyotik özelliği de taşır. Bu nedenle zencefil, bademcik enfeksiyonlarına karşı etkili bir koruyucu görevi de üstlenebilir.

Zencefilin antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden faydalanmak için, çay veya yemeklere zencefil ilave edebilirsiniz. Ayrıca doğrudan zencefil kökü tüketerek de bademcik enfeksiyonlarına karşı korunabilirsiniz. Ancak zencefil tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmek önemlidir, çünkü fazla tüketildiğinde yan etkilere neden olabilir.

Bununla birlikte, bademcik şişmesi şiddetliyse veya uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Biberiye

Biberiye bitkisi, bademcik şişmesine iyi gelebilecek doğal antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikler içermektedir. Biberiye yağı, bademciklerin doğrudan uygulanmasıyla semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Biberiye yağı, birçok sağlık mağazasından kolayca bulunabilir. Ayrıca, biberiye çayı veya biberiye yapraklarının doğrudan tüketimi de bademcik enfeksiyonlarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Limon ve Bal

Limon ve bal, bademcik iltihabı için doğal bir çözüm sunmaktadır. Limonun yüksek C vitamini içeriği, bademciklerdeki enfeksiyonu ve iltihabı azaltmada etkili olurken, bal da antibakteriyel özellikleriyle bademcik enfeksiyonlarına karşı savaşır. Limon suyunu ve balı karıştırarak tüketebilirsiniz veya doğrudan bademciklerinize uygulayabilirsiniz. Limon suyu ve bal karışımı ayrıca boğaz ağrısını hafifletir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak, bu yöntem sadece semptomları hafifletmek için kullanılır ve altta yatan enfeksiyonu tedavi etmez. Eğer semptomlarınız devam ediyorsa veya daha kötüleşiyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmanız önemlidir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu