Çeşmeler

Aydın’da İçme Suyu Doldurulacak Yerler

Ülkemizin en kalabalık şehirleri listesinde 20. Sıraya yerleşen, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Aydın su kaynakları ile misafirlerini suya doyurmaktadır. Aydın’da içme suyu doldurulacak yerler şu şekildedir:

Emin Kızı Ayşe Çeşmesi

Koçarlı ilçesindeki Güdüşlü Mahallesi’nde bulunmaktadır ve 1798’de yapılmıştır. Köyden geçen derenin batısında inşa edilen bu çeşmenin, verem hastalığına yakalanan bir kızın ölmeden önceki vasiyeti üzerine yaptırıldığı rivayet edilir. Çeşme hakkında birçok mâniler ve türküler yazılmış olup söz konusu çeşme hâlâ kullanılmaya devam etmektedir.

Âtike Hanım Çeşmesi

Efeler ilçesinde yer alan Veysipaşa Mahallesi’ndedir. Aydın Valiliği’nin kuzey tarafında Topyatağı Mevkii yolu üzerindeki bu çeşme, 2. Mustafa’nın torunlarından Âtike Hanım’ın öncülüğünde inşa edilmiştir. Çeşme restorasyondan geçirilmiştir ve bugün dahi kullanımı sürmektedir.

Arpazlar Bey Konağı Çeşmesi

Aydın’daki pek çok yapının kendisine ithaf edildiği Arpazlar ailesine mensup Hacı Hasan Bey’in yaptırdığı konağın içerisine yine onun yaptırdığı bir çeşmedir. Âile genişleyince konaktaki çeşme sayısı da artırılmış ve 2 adet çeşme daha yaptırılmıştır. Bu çeşmeler günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Ömer Muharrem Şevketiye Çeşmesi

Efeler- Ramazanpaşa Mahallesi’nde bulunan çeşme Yağcılar İçi ile Gazi Bulvarı’nın kesişim noktasındadır. Çeşmenin üzeri çatı ile örtülüdür ve doğu ile kuzey cepheleri caddeye bakmaktadır. Bu özellikleri ile kentin köşebaşlı çeşmeleri arasında öne çıkan Ömer Muharrem Şevketiye Çeşmesi, anayol üzerinde olup, yoldan gelip geçenlerin su ihtiyacını karşılamaktadır. 1929 senesinde yapılmış olan çeşmede üzeri sivri bir kemer, mermerden yalak, bir plaster ve yazıt vardır. Koruma altındaki bu çeşme her gün binlerce insanın susuzluğunu gidermektedir.

Ilıcabaşı Çeşmesi

Efeler ilçesinde yer alan bu çeşme, Deveciler Çeşmesi diye de bilinmektedir. 1930 senesinde yapılmış olup o zamanlar deve kervanlarıyla yolculuk yapanların uğrak yeri olduğu için çeşmenin arkasına da bir namazgâh inşa edilmiştir. 2000’li yıllarda yol genişletme çalışmalarından dolayı birkaç metre geriye taşınan bu çeşme Aydın’da yerinden sökülerek taşınan ilk çeşmedir.

Karakol Çeşmesi

Meydan çeşmesi olan bu çeşme Ruknettin Süleyman döneminde yapılmıştır. Aydın’da taşınan çeşmelerin bir diğeri de bu çeşmedir. 1986’da restore edilmiştir ve kullanılmaktadır.

Doğanbey Çeşmesi

Aydın-Söke’ye yaklaşık 30 km mesafedeki Doğanbey Köyü’ndedir. Köy halkı, su ihtiyacını buradan karşılamaktadır.

 

 

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu