Çeşmeler

Artvin’de İçme Suyu (Kaynak Suyu) Doldurulacak Yerler

Artvin’de gezerken yorulduğunuzda durup dinlenebileceğiniz ve su doldurabileceğiniz birçok çeşme bulunur. İşte Artvin’de içme suyu doldurulacak yerler listesi:

1. Artvin 125. Yıl Çeşmesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yılının 125. Senesinin anısına Artvin İl Özel İdaresi ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan çeşme, Artvin – Şavşat karayolu üzerinde yer alır. Açılış yapan Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, çeşmenin Atatürk’ü anımsatmasını istediğini dile getirmiştir.

2. Şehit Jandarma Er Fatih Çaybaşı Çeşmesi

25 Ağustos 2016 tarihinde şehit olan Jandarma Er Fatih Çaybaşı anısına yaptırılan çeşme, 2017 senesinde açılmıştır. Artvin – Şavşat karayolu üzerinde yer almaktadır.

3. Salih Bey Çeşmesi

Artvn merkezdeki Çayağzı Mahallesi, Çaybaşı Sokak’ta yer alan Salih Bey Çeşmesi, Osmanlı döneminde ve 1810 senesinde yaptırılmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. 2.30 x 3.30 metre boyundaki çeşme, dikdörtgen şeklindedir.

4. Aydın Köyü Çeşmesi

Artvin’in Ardanuç ilçesinin Aydın Köyü’nde konumlanan çeşme, hicri takvime göre 1249 (M.S. 1833) senesinde yaptırılmıştır. Üzerindeki sivri kemerde yapım kitabesi yer alır, ancak yaptıran bilinmemektedir. Düzgün kesme taşlar ve moloz taşlardan oluşan çeşme yakın zamanda onarım işlemlerinden geçmemiştir.

5. Artvin Kent Ormanı Çeşmeleri

Artvin Kent Ormanı’nda farklı bitkiler, kuş türleri ve memeli hayvanlar bulunur. Huzur dolu ve ilgi çekici olan ormanda çok sayıda ahşap çeşme bulunur. Buraya geldiyseniz Artvin Kalesi’ni ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu