Mobil

Apple Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor?

Eski iPhone’ların yerine yenisini alalım diye bilerek yavaşlatıldığı söylentileri dönüyor. Peki bu gerçek mi?

iPhone bildiğiniz üzere en çok tercih edilen telefon markalarından bir tanesi. Fakat, son zamanlarda iPhone kullananlar Apple şirketini eski telefon modellerini bilerek yavaşlattığına dair suçluyorlardı. Apple yeni telefon çıkardı dönemde bir de yeni yazılım güncellemeli yayınlıyor.

Kullanıcılar bu güncellemeden sonra telefonlarının yavaşladığından, çeşitli sorunlar çıkardığından bahsediyor. Bu yazılım güncellemeleri telefonlarımızı yavaşlatmak için bir komplo mu gerçekten? Kandırılıyor muyuz yoksa bu bizim kuruntumuz mu?

Hepimizin bildiği üzere iPhone pahalı bir telefon markası. Ne kadar pahalı olursa olsun, iPhone severler başka telefon almayı tercih etmiyorlar. Apple da bu durumdan yararlanıp bizi sömürüyor olabilir mi? Eski iPhonumuz bozulduğu zaman yerine yeni bir iPhone alacağımızdan emin olan Apple şirketinin, bu alımı hızlandırmak için eski iPhone’larımızı yeni yazılım güncellemeleriyle eski telefonlarımızı yavaşlatıyor olabileceği söyleniyor.

Başta bu iddialara sessiz kalan Apple şirketi en sonunda bir açıklama yaparak durumu açıklığa kavuşturdu. Apple eski telefonlara yeni yazılım güncellemeleri yükleyerek bir test yaptı ve bu testin sonucuna göre yeni yazılımlar eski telefonların işleyişini etkilemiyordu. Apple tüketiciye yeni telefon aldırmak için bilinçli bir şekilde eski telefonları yavaşlattığını kesin bir dille yalanladı. Apple yavaşlamanın sebebi olarak batarya sorununu ileri sürdü. Yüksek performansı karşılayamayan eski bataryalar yüzünden eski model telefonların yavaşladığı söyleniyor. Performansı karşılayamayan batarya telefonu yavaşlatıyor hatta kapanma noktasına kadar getiriyor.

Apple şirketinin dediği gibi bilinçli bir yavaşlatma durumu yok olsa bile eski iPhone’ların kullanımı zor olduğu için kullanıcılar yeni bir telefon almak zorunda kalıyorlar. Eski bataryalar yüzünden yeni yazılım güncellemelerini kaldıramayan eski iPhone’ların yerine bir üst modellerini tercih ediyor. İster bilinçli ister bilinçsiz olsun bu işten kazançlı olan yine Apple oluyor tabii ki. Yeni çıkardığı iPhone X ile birlikte daha gelişmiş bir batarya ve daha uzun pil ömrü vaat eden Apple, pil sorunundan mustarip olan müşterilerini kendisine çekmeyi başarıyor. Umarız ilerde iPhone X’ in pil ömründen şikâyetçi olacağımız günler gelmez.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu