BilimGenelHaberTeknoloji

Antartika’da virüslere karşı güvenli bir bölge oluşturmak mümkün mü?

Virüs Salgınına Karşı En Güvenilir Bölge: Antartika

Dünyanın en soğuk bölgesi olarak bilinen Antartika kıtası, COVİD-19 salgını sebebiyle dünyanın en güvenilir yeri oldu.

Korona virüsü, tüm dünyayı etkisi altına almışken Dünya üzerinde tek bir koronavirüs vakası görülmeyen yer Antartika olduğu tespit edildi. Covid 19 salgını, bölgeyi ziyaret eden cruise gemilerinin seferlerini bitirmek üzere olduğu zamanlarda çıktığı için kıyılara hiçbir gemi yanaşamadı. Hatta şu anda bile tek bir gemi yanaşamıyor!

ABD üssü Palmer İstasyonu’nun koordinatörü Keri Nelson, Anvers Adası’nda yaşayan kişilerden biri. Keri Nelson televizyonlara verdiği röportajda, “Burada olduğu için mutlu olmayan bir kişinin bile olduğunu sanmıyorum” dedi.

Sözlerin şu şekilde devam etti: “Bazı insanlar evlerine dönmeye hazır. Sevdikleri insanlara yardım etmek, tarihin bu döneminde insanlara başka yollarla yardımcı olmak için. Ama hepimiz hem hastalık hem de hastalığın sağlık ve yaşam tarzına hiçbir etkisinin görülmediği böyle bir yerde yaşadığımız için müteşekkiriz” diye konuştu.

2019-2020 tarihlerinde 78 bin 500 kişinin Antartika’ya ziyareti bekleniyordu. Fakat, COVİD-19 salgını sebebiyle tüm ziyaretler iptal edildi. Antartika’ya turistler Kasım ve Mart ayları arasında ziyarete gidiyordu genellikle.

15 Mart 2020 tarihinde Antartika seferi için Yeni Zelanda ve Avustralyalı turistler Antartika yoluna koyulmuşken 217 kişiyi taşıyan gemi Uruguay açıklarında mahsur kalmıştı.

Antartika’da virüslere karşı güvenli bir bölge oluşturmak mümkün mü?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, Antartika’da bile çeşitli virüslerin varlığını ortaya çıkardı. Bu virüsler, Antartika’yı ziyaret eden insanlar ya da hayvanlar tarafından getirilmiş olabilir ve kıtada bulunan canlıların bağışıklık sistemleri bu virüslere karşı önceden hazırlıksız olabilir. Ancak Antartika, diğer kıtalara göre virüslerin yayılması açısından daha az riskli bir bölgedir. Bununla birlikte, tamamen virüslerden arındırılmış bir bölge oluşturmak mümkün değildir. Virüsler hava yolu veya deniz yoluyla başka bölgelerden bulaşabilirler. En azından insanlar, kıtada sadece bilimsel araştırmalar için geçici olarak bulunmalı ve olabildiğince steril bir ortamda çalışmalıdır.

Antartika’nın Özellikleri

Antartika, dünyanın en sert iklim koşullarına sahip kıtasıdır. Ortalama sıcaklıklar -40°C’ye kadar düşer ve bazı bölgelerde yılda sadece birkaç milimetre yağış alır. Ayrıca kıta, dünyanın en güçlü rüzgarlarına sahiptir ve bu rüzgarlar kıtanın var olan zorlu koşullarını daha da zorlaştırır. Tüm bu özelliklere ek olarak, Antartika sürekli kar ve buz örtüsüyle kaplıdır ve yüksek rakımı nedeniyle havanın incecik olması nedeniyle insanlar için yaşamaya uygun bir yer değildir.

  • Ortalama sıcaklık -40°C’ye kadar düşer.
  • Güçlü rüzgarlar kıtanın zorlu koşullarını daha da zorlaştırır.
  • Yılda sadece birkaç milimetre yağış alır.
  • Kıta sürekli kar ve buz örtüsüyle kaplıdır.
  • Yüksek rakımı nedeniyle insanlar için yaşamaya uygun bir yer değildir.

Antartika’da Virüsler

Antartika, dünyanın en soğuk, kurak ve rüzgarlı kıtası olmasına rağmen son yıllarda yapılan araştırmalar, Antartika’da bile çeşitli virüslerin varlığını ortaya koymuştur. Bazı çalışmalar, bu virüslerin Antartika’yı ziyaret eden insanlar ya da hayvanlar tarafından getirilmiş olabileceğini belirtmektedir. Kıtada bulunan canlıların bağışıklık sistemleri, bu virüslere karşı önceden hazırlıksız olabileceği için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Virüslerin yayılmasını önlemek için, Antartika’da bir virüslere karşı güvenli bölge oluşturmak mümkün olmayabilir. Virüsler, hava yolu veya deniz yoluyla başka bölgelerden bulaşabilir. En azından insanlar, kıtada sadece bilimsel araştırmalar için geçici olarak bulunmalı ve olabildiğince steril bir ortamda çalışmalıdır. Bu, virüslerin yayılma riskini azaltabilir ve Antartika’nın doğal florasını ve faunasını koruyabilir.

Bir Virüslere Karşı Güvenli Bölge Oluşturmak Mümkün mü?

Antartika, diğer kıtalara göre virüslerin yayılması açısından daha az riskli bir bölgedir. Bunun nedeni, kıtanın çok uzakta ve ulaşımın zor olmasıdır. Ancak virüslerin Antartika’ya gelmesi tamamen önlenemez, zira hava yolu veya deniz yoluyla taşınabilirler. Kıtada yapılan bilimsel araştırmalar sırasında, insanların yanlarında virüs ve mikroplar taşımamaları, kullandıkları araç gereçlerin ve ekipmanların steril olması çok önemlidir. Ayrıca, geçici insan yerleşimleri sırasında, kirlilik ve atık yönetimi de önem taşımaktadır. Bu nedenle, Antartika’da virüslere karşı güvenli bir bölge oluşturmak gerçekçi bir hedef değildir. Ancak insanlar, mümkün olan en steril koşullarda çalışarak, kıtada bulunan canlı türlerine ve ekosistemine zarar vermemek için elinden geleni yapmalıdır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu