Çeşmeler

Antalya’da İçme Suyu Doldurulacak Yerler

Antalya, yeraltı suları açısından son derece zengindir. Bölgedeki yerel halk, su ihtiyaçlarını doğal kaynaklardan gelen bu sulardan temin eder. Antalya’nın güzelliklerini ve lezzetli sularını keşfetmenizi sağlayan çeşmeler aşağıda sıralandığı gibidir. İşte Antalya’da içme suyu doldurulacak yerler listesi.

1. Gürkavak Suyu

Antalyalıların su ihtiyaçlarını karşıladıkları en eski yerlerinden biri de Gürkavak Kaynağı’dır. Düzlerçamı Milli Parkı içerisinde yer alan Gürkavak su kaynağından, damacana doldurabilir ve tüketebilirsiniz.

2. Olimpos Çeşmesi

Antalya’da Olimpos Antik Kenti’ne giderken denize doğru uzanan patikadaki yolda bulunan Olimpos çeşmesi, buz gibi akan doğal sulara sahiptir. Buradaki suyun yüzyılları aşkın süredir aktığı düşünülmektedir.

3. Mescid Alanı Çeşmesi

Bölge halkının içme su ihtiyacını karşılayan İskele kaynağı, yat limanının mescit alanında bulunur.

4. Hurma Pınarı

Hurma pınarları, Antalya’nın batısındaki Hurma Köyü’nün içerisinde yer alırlar. Son derece kaliteli ve lezzetli olan Hurma pınarı, içme suyu temininde kullanılır.

5. Duraliler Suyu

Antalya, Duraliler Köyü’nün kuzey tarafında yer alan Duraliler kuyusu, bölge halkının pek çok ihtiyacı için aktif olarak kullanılır. Bunlardan en önemlisi tarım alanlarının ve bahçelerinin sulanmasıdır.

6. Kırkgöz Kaynakları

Kırkgöz kaynakları, Toros Dağları’ndan gelen doğal bir su kaynağıdır.

7. Kaleiçi Çeşmeleri

Antalya’nın kalbi olarak nitelendirilen Kaleiçi, üç bin yıldan beri insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Köklü tarihi ile Kaleiçi’nde iki adet çeşme bulunur. Bu çeşmelerden biri Eski Turizm İl Müdürlüğü ile ASPEN Otel civarından Mermerli taraflarına inen Ahi Yusuf Külliyesi’nin duvarında yer alan Sema Yazar çeşmesidir. Diğer çeşme ise Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin kenarında bulunan Hüseyin Ak çeşmesidir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu