GenelTeknoloji

Akıllı İnverter’lerin Diğerlerinden Farkları

Geçmişin inverterleri, şebekeye basitçe güneş enerjisi veriyordu. Geleceğin inverterlerinin, esnekliğini, güvenilirliğini, emniyetini ve güvenliğini artırmak için bunun yerine dinamik olarak şebeke ile çalışması gerekmektedir. ‘Akıllı eviriciler’, daha fazla dağıtılmış enerji kaynağı çevrimiçi hale geldikçe şebekeyi istikrarlı ve güvenilir tutmak için otonom kararlar verebilen güç elektroniğinin daha gelişmiş bir versiyonudur. Şebekeye sadece güç beslemek yerine, hibrit güneş paneli akıllı inverterler onunla iki yönlü iletişim kurabilir. Böylece sadece şebeke kapandığında tepki vermekle kalmaz.

  1. Akıllı eviricilere geçişin kapaklı telefondan akıllı telefona geçmek gibi olduğunu söyledi.
  2. Bu akıllılara sahip olmayan inverterler, herhangi bir şebeke bozulmasını (voltaj veya frekans dalgalanması) algıladıktan sonra, bu dalgalanma küçük ve önemsiz olsa bile kapatılır.
  3. Kararlı bir şebekenin anahtarı, tutarlı voltaj ve frekanstır. Şebekede çok fazla tetikleyici inverter, hazır solar paket elektrik kesintilerine veya kesintilere neden olan voltaj dalgalanmaları gibi kararsızlıklara neden olabilir.
  4. Güneş enerjisi nedeniyle şebekede meydana gelen zararlı voltaj dalgalanmalarını önlemek için akıllı inverterler, küçük parazitleri (örneğin voltaj değişiklikleri) aşabilir, yani bekleme moduna geçebilir ve bozukluğun ne kadar süreceğini gözlemleyebilir.

Akıllı Dizi İnverterleri

Akıllı inverter üreticilerinin birkaç örneği ABB, SMA, Fronius ve Delta’dır. Erken benimseyen güneş enerjisi eyaletleri Kaliforniya ve Hawaii, çok sayıda DER’in şebeke şebekelerine beslenmesinden dolayı IEEE gerektirmeden önce bile akıllı inverter gereksinimlerini başlattı. IREC’e göre, eyalet düzenleyicileri, standartları ara bağlantı protokollerine entegre edecek araçlarla birlikte yeni standardı eyalet düzeyinde uygulamaktan sorumlu olacaklar.

Yazılım Akıllıların Anahtarıdır

Enphase, akıllı inverter teknolojisi söz konusu olduğunda hızla gelişmek için çalışan bir inverter şirketidir. En gelişmiş mikro inverterü, henüz piyasaya sürülecek olan IQ8’dir. Akıllı inverterlerin mikro şebekelerin çoğalmasında çok önemli bir araç olduğunu ve sık görülen doğal afetler ve hava olayları sırasında gücü açık tutmak için giderek daha önemli araçlar olduğunu söyledi.

Akışkan Tanımı

Akıllı eviricilerin mevcut gerekli yetenekleri yeni standartta özetlenmiştir, ancak bu sonsuza kadar akıllı eviricilerin tanımı olarak kalacağı anlamına gelmez. Akülere bağlı hibrit inverterler, inverter yeteneklerine başka bir beyin seviyesi ekler. Akıllı invertör şebekeden ayrılması gerektiğine karar verirse, o zaman eve kendi kendine güç sağlayabilir ve böylece buzdolapları ve diyaliz makineleri gibi önemli cihazları çalışır durumda tutabilir.

Sanal Enerji Santrali

Akıllı invertörlerin mümkün kıldığı bir başka yeni konsept, sanal bir enerji santralinde sistem birleştirmedir. Akıllı inverterler ve gelişmiş iletişim teknolojisi kullanan birleştirme sistemleri, daha öngörülebilir ve kontrol edilebilir bir DER filosu oluşturacak ve mümkün olduğunca çok sayıda güneş enerjisi sistemi ile akıllı inverter bir şebekeye sorunsuz geçiş sağlayacaktır.

Şebekeye Bağlı Güneş Enerjisi

Akıllı eviriciler, gücü şebekeye geri beslemeye yönelik teşvikler hakkındaki konuşmayı değiştirebilir. Şebekeye bağlı güneş enerjisi, inverter ilerlemeleri sayesinde şebekeye zarar vermekten daha yararlı hale geldiğinden, net ölçüm veya diğer teşvik programları, teşvikleri aşamalı olarak kaldıran veya daha önce hiç almayan yerlerde açılabilir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu