Çeşmeler

Adana’da İçme Suyu (Kaynak Suları) Doldurulacak Yerler

Adana’da şehrin pek çok yerinde içme suyu çeşmesi bulmak mümkün. Doğal kaynak sularından gelen lezzetli ve faydalı sulara, aşağıda sıralanan çeşme listesi aracılığıyla ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. İşte Adana’da içme suyu doldurulacak yerler listesi:

1. Bahri Paşa Çeşmesi – Kuruköprü

Adana’da çeşme deyince akla gelen ilk yer Bahri Paşa Çeşmesi’dir. Osmanlı döneminden kalma çeşme, 2. Abdülhamit’in tahta oturuşunun 25. Yılının şerefinde yapılan anıtlar arasında yer alır. 1901 senesinde Adana’nın valiliğini yapan Bahri Paşa’nın ismini almıştır. Kuruköprü meydanında konumlanan çeşme, 1952 senesinde yol yapım çalışmaları esnasında yıkılmış ve daha sonra 1992’de Adana Valiliği tarafından yeniden inşa edilerek halkın kullanımına sunulmuştur. Seyhan, Atatürk Parkı’nın yanında bulunan çeşme, şehir merkezinde olması nedeni ile kolaylıkla bulunur.

2. Adana İdeal Bayi – Seyhan

Seyhan, 279 Bakım Yurdu caddesindeki Adana İdeal suyu, bir içme suyu çeşmesidir.

3. Fırat Çakıroğlu Çeşmesi – Seyhan

İzmir’de hayatını kaybeden Ege Üniversite öğrencisi Fırat Çakıroğlu adına yaptırılan çeşme, Seyhan Ziyapaşa’da konumlanır. Mustafa Kemal Paşa bulvarındakilerin göreceği çeşme 4 adet musluktan oluşur ve üzerinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin logosu yer alır.

4. Tucur Veli Çeşmesi

Tucur Veli Çeşmesi, dağ suyundan gelen doğal kaynaktan beslenir. Adana’nın Sarıçam ilçesinde Menekşe sokakta bulunur.

5. Acı Çeşme

Sarıçam’ın bir diğer doğal kaynak suyu da yine Menekşe’de yer alan Acı Çeşme’dir. Bölge halkı, ücretsiz olarak çeşmeden yararlanır.

6. Akcatekir Üçoluk Çeşmesi

Açıkmavi ve beyaz rengi ile dikkat çeken dama motifli Akcatekir Üçoluk çeşmesi, Pozantı Akçatekir’de yer alır.

7. Pınar Su

Ceyhan’ın meşhur çeşmelerinden biri olan Pınar Su, Alparslan Türkeş Bulvarı’nda yer almaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu