GenelKadınSağlık

Adaçayı Yağının Saça Faydaları, Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Uzun yıllardır hastalıklardan kurtulmak için kullanılan adaçayının güzellik ve cilt bakımı için de birçok faydası vardır. Eminim ki hanımlar bu yararları duydukça çok sevinecek. Özellikle adaçayı yağının saça faydaları saymakla bitmez. Adaçayı yağı saç derisini canlandırmak için kullanılan yağların başında gelir. Saç derisindeki yağlanmayı kontrol eder ve saç derisini dış etkilere karşı korur. Aynı zamanda saç derisini ölü hücrelerden arındıran adaçayı yağı, bu sayede yeni hücrelerin çıkmasına olanak sağlar. Saç derisinin ve saç köklerinin beslenmesini de sağlayan adaçayı yağı, saçları güçlendirir ve saç dökülmesine engel olur.

Özellikle saç uzaması duran kişilerin kullanması gereken adaçayı yağı A, B ve C vitamini yönünden zengin olan içeriği ile saçların uzamasını hızlandırır. Bunlara ek olarak saçları güneş ışığının zararlı etkilerine karşı koruyan adaçayı yağı, saç toniği olarak da kullanılır. Adaçayı yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Adaçayı yağı uçucu yağlardan olduğundan dolayı tek başına kullanılmaz. Direk ciltle temas ettiğinde kızarıklık ve yanmalara neden olabilir.

Hamilelerin veya migren gibi hastalıkları olanların kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir. Adaçayı yağı kullanılmadan önce suyla veya taşıyıcı yağlarla seyreltilmelidir. Örneğin 1 damla adaçayı yağı, taşıyıcı yağlardan olan 10 damla zeytin yağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Zeytin yağı yerine diğer taşıyıcı yağlardan olan lavanta yağı veya badem yağı da kullanılabilir. Elde edilen karışım ise saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bu karışım haftada 1 veya 2 kere düzenli olarak uygulandığında saçlarda beklenen etkiyi gösterir.

Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Saç denilince kadınların en zayıf noktasına değinmiş olursunuz. Saçlar bir kadını görsel anlamda en çok öne çıkaran etkendir. Saçlarınız bakımlı, dolgun görünümde ise kendinize olan güveniniz fazlası ile ön plana çıkar. Duruşunuz bile değişir, kendinden daha emin bir hal alırsınız. Ama zayıf bir saç yapınız var ise; mutsuz, özgüveni düşük bir his ile hayatınıza devam etmek zorunda kalırsınız. Şimdi değineceğimiz konu aşırı saç dökülmesinin sebepleri, bu sebepler ile vereceğimiz bakım yöntemleri ile bu sorundan da kurtulmuş olacaksınız. Peki, aşırı saç dökülmesi neden olur ?

003
003

Saçlarınıza yeterince ilgi göstermezseniz onlara bakıma muhtaç bir çocuk muamelesi yapmazsanız onlarda sizi terk etmek zorunda kalabilir. İlk adım saçlarınıza nefes aldırın. Onları sıkı sıkı bağlayıp derinizin nefes almasını engellerseniz saçlar zaman içerisinde koparak dökülmeye başlar. Bunu önlemek için sıkı ve uzun süreli saçlarınızı toplamamanız gerekmekte. Her saç yıkamada kullanacağınız bakım kremleri ile saçlarınızı besleyebilir, daha güçlü bir yapı almalarını da sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız şampuan tipi çok önemli. Saç tipinize uygun şampuanı bulduktan sonra değiştirirseniz eğer, saç yapınızı bozar, saçınızın gücü zayıflar ve zaman içerisinde saç dökülme de bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken saç yapınıza uygun şampuanı keşfettikten sonra değişim yapmamak. Saçlarınız gün içerisinde yoğun kalabalık şehir hayatının tozundan dumanından nasibini alır maalesef, bu durum da zamanla saçların yıpranmasına neden olur. Yapacağınız saç bakımları ile saçınızın zayıflığını önlemiş olup, güçlenmesini sağlar, kırılmaları ve kopmaları engellemiş olursunuz.

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Piyasadaki cilt bakım ve güzellik ürünlerinin uçuk fiyatlarda olması nedeniyle doğal yağların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Badem yağı da bu yağlardan birisidir. Badem yağının saçlara iyi geldiği uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Peki, badem yağı ile saç bakımı nasıl olur ?

Badem yağı saç derisinin nemlendirilmesini sağlar ve buradaki cilt hastalıklarına da iyi gelir. Aynı zamanda saç tellerinin güçlenmesini sağlar ve saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olur. Badem yağı saçların çevresel etkilere karşı korunmasına da yardımcı olur. Badem yağı ile saçlara bakım yapmak çok kolaydır. Bunun için badem yağını saç derisine masaj yaparak uygulamak gerekir. Bu işlem saç derisinin canlanmasına ve ölü hücrelerden arındırılmasına yardımcı olur.

006
006

Ayrıca saç köklerini güçlendirerek saçların uzamasını kolaylaştırır. Buna ek olarak badem yağını saça maske yaparak da uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı badem yağı ile 1 yemek kaşığı vanilya yağı karıştırılır ve tüm saça uygulanır. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ise saçlar şampuan ile yıkanır. Bekleme sırasında yağın etrafa bulaşmaması için saçlarınıza bone takmanız veya poşet yardımıyla saçları kapatmanızda fayda vardır. Bu işlem düzenli olarak yapıldığında saçların daha yumuşak ve sağlıklı gözükmesini sağlar.

Piyasada tatlı ve acı olmak üzere iki çeşit badem yağı bulunmaktadır. Saça olan etkileri aynı olduğundan dolayı bu yağlardan ikisini de saça uygulayabilirsiniz. Özellikle cansız ve kuru saçlara sahip olanların kullanması gereken badem yağı, hem ucuz hem de kısa sürede etkisini gösteren bir yağdır.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

Gün geçmiyor ki saç bakımında yeni yeni ürünler ve yeni teknikler bulunmasın. Tabi modern bir çağda yaşama ve buna ayak uydurma gereği bu gibi araştırmaların yapılmasına kaynak sağlamakta. Tabi ki saçlar herkes için önem arz eden ve ihmal edilecek bir konu değil. Çünkü bir insan ile karşılaştığımızda ilk saçları dikkat çeker. Ki bu sadece insanlarda değil hayvanlar aleminde de durum böyle. Farz edelim bir kedi geçiyor yoldan canlı, parlak ve ışıl ışıl tüyleri var.

Nasıl da sağlıklı ve güzel bir hayvan diye düşünür. Öte yandan tüyleri kirli ,cansız, bakımsız bir hayvan gördüğümüzde acaba hastalıklı mı diye düşünmeden edemeyiz .Tabi bu durum insanoğlunda daha etkili ve yaygın durum . İşte saç bu kadar önemli iken saç bakımı da bir o kadar önemli oluyor .Benim tercihim saç bakımında doğal yollardan yararlanmak. Doğa demek insan demek çünkü. Bunun içinde; yıllardan beri saç ve cilt bakımında ilk akla gelen badem yağında karar kılınmalı. İçeriğindeki yüksek E vitamini ve yağ asitleri ile saçın tüm ihtiyacına cevap verir.

Şimdi size badem yağı saça nasıl uygulanır, onu anlatacağız.
Badem yağını birkaç kapak şampuana koyarak kullanırsanız banyo sırasında saçlara bir bakım yapmış olursunuz. Ya da cam bir kaseye saç uzunluğuna göre badem yağı koyup benmari usulü ısıtıp saça freksiyon yapılıp streç film ive havlu ile sarılıp uyursanız gece boyunca badem yağı saça nüfuz eder ve başarılı bir bakım yapar haftada bir tekrar edildiğinde; saçları yumuşatır, kırıkları onarır, uzamasını sağlar

Badem Yağının Saça Faydaları

Yediden yetmişe hemen hemen her yaş kesiminde her bireyin severek tükettiği kuru yemişlerden biri de bademdir. Badem tadının yanı sora sağlığa ve saç ve bakıma olan yaraları ile bilinmektedir. Bu gün ki konumuz da da sizler için badem yağının saça faydaları hakkın da bir araştırma yaptık. O zaman ne duruyorsunuz haydi bir an önce başlayalım da sizler de bir an önce badem yağının faydaları hakkın da bilgi sahibi olunuz.

008
008

Arkadaşlar badem yağı bünyesi de bulundurduğu vitamin ve proteinler sayesin de saça uygulandıktan sonra saçın yapısına katılır ve saça hacim kazandırır. Bunun yanı sıra saça düzenli bir şekilde uygulanan badem yağı hem saçın dökülmesine karşı saç köklerine direnç verir he de saçın yıpranmış kısımlarını onarır. Biz kadınlar her ay saçımız da oluşan kırıkları aldırmak için kuaförlere tonlarca para öderiz.

Ama artık buna gerek yok bunun yerine marketten ve ya bir saç bakım mağazasından badem yağını temin edine ve bunu hafta da en az iki kez kullanınız. Bunun sonucun da saçlarınızı kestiremeyecek ve maşa sonucu saçlarınız da oluşan kırıkları bu şekil de giderebileceksiniz. Badem yanı ayrıca kaşlarınıza da uygulayabilirsiniz. Bu saye de de daha gür hem de dökülmeye karşı daha dirençli kaşlara sahip olacaksınız. O zaman ne duruyorsunuz haydi sizler de bir an önce badem yağını alın ve kullanmaya başlayın.

Beyaz Saçlara Bitkisel Çözüm

Beyaz saçlar genç yaşlı herkesin sorunu olmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda beyaz saç furyası gittikçe yaygınlaşıyor. Peki, ne yapmalıyız? Beyazlayan saçlarımıza ve ya beyazlama sürecinde olan saçlarımıza nasıl işlemler uygulamalıyız? Yazının devamında beyaz saçlara bitkisel çözüm önerileri bulabileceksiniz.

Saçlarınızın beyazlamasının pek çok nedeni olabilir. Yaşlanma, aşırı stres, b12 eksikliği, sigara kullanımı, anemi, tüberküloz vb. Bildiğiniz üzere bayanlar saçları beyazladığında kolay yol olan saç boyalarına koşmaktadır. Ancak saç boyalarının içerisindeki kimyasallar saçları kısa süreli beyazdan kurtarsa da uzun vadede saçların beyazlarının artmasına neden olacaktır. Sizlere saçlarınızın beyazlamasını yavaşlatacak bir kür önereceğim. Bu kür sayesinde beyazlarınız yok olacak ve geri gelmesi uzun zaman alacaktır. 1 litre suyu tencere koyarak kanatıyoruz.

Kaynayan suyun içerisine 5 adet kurutulmuş ceviz kabuğu ekliyoruz. Açık sarı renk alan bu suyu her gün saçlarımıza ve saç diplerine sürerek bırakıyoruz. Saçımızı bir sonraki duş alımınakadar yıkamıyoruz. 3-4 hafta sonra farkı göreceksiniz. Evlerinizde içtiğiniz siyah çayı rengi koyulaşana kadar iyice demleyin. Demlenen çayın içerisine 1 kaşık tuz atın ve iyice karıştırın.

022
022

Tuz eriyene, çay ılıklaşana kadar karıştırmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra bu çayı saç diplerinize ve saçınızın her yerine masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Her hafta uyguladığınızda sonuçlarını siz de göreceksiniz. Ancak uygulama süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Bit İçin Bitkisel Çözümler

Çocukluk; çok güzel anıların, geleceğe miras kalan olayların, kişisel gelişim ve karakter oturumunun oluştuğu en güzel zaman diliminin adıdır. Birçok oyunun oynandığı ve samimi arkadaşlıkların kurulduğu ilerleyen zamanlarda bile bu arkadaşlık bağının kolay kolay kopmadığı, en masum anların yaşandığı temiz bir sayfadır. Her çocukla arkadaşlık kurulur ve her arkadaş ile yakın ilişkiler kurularak samimi bir bağ oluşturulur.

Tabi bu samimiyet ile paylaşım artar ve buna bağlı olarak güzel edinimler dışında bazı sorunlar çıkabilir ortaya .Bunlardan biride ‘bit ‘ denen ,her kesimin yaşadığı annelerin korkulu rüyası minik lakin ,felaket bir canlıdır. Bit; genel olarak deri parçaları, kan ,derin altı sıvı dokusu ile beslenen ,oldukça hızlı üreyen ve hastalık taşıyan bir eklem bacaklıdır. Ortak kullanılan eşyalar aracılığı ile özellikle okul ve oyun çağı çocuklarında birbirine bulaşan bir salgındır. Makalemizin devamında bit için bitkisel çözümler bulabilirsiniz.

Bit; yerleştiği bölgeye hemen yuva yapar ve yumurtalarını bırakır. Çabuk üredikleri için ve kendiliğinden geçmeyeceği için, dışardan kesin ve dişe geçebilir bir yol ile vücuttan yok edilmelidir. Piyasada bit ilacı olarak satılan şampuanlar bulunmakta lakin birkaç talihsiz ölüm ile sonuçlanmasından dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine eski usul yani dedelerimizin nenelerimizin yöntemlerini kullanmalı.

Bunlardan birkaçı; keskin bir yağ olan kekik yağı kokusu ile bitleri öldürür. Zeytinyağı ise yoğun kıvamı ile bitleri boğar. Bu yağlar saça yedirmeli ve daha sonra sıcak su ile sonrada soğuk su ve kükürtlü sabun ile yıkanıp ince bir tarak ile taranmalı. Ayrıca sirke ile de saç yıkanarak, aside maruz kalan bitler ölür .Bu işlemleri bir kaç kez tekrarladıktan sonra evdeki tüm giysi ,eşya ve aile fertlerini temizleyip dezenfekte ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz

Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bayanların güzelliklerine güzellik katan, olmazsa olmazları saçlarıdır. Saç bir bayanı olduğundan daha güzel, alımlı veya çekici gösterebilir.

Saçların böyle güzel görünmesi için binlerce kozmetik ürünü yapılmıştır. Her saç modeline ve tipine uygun bu ürünler ne yazık ki kimyasal içerdiğinden uzun vadede saçlarımıza iyi gelmeyecektir. Saçların güzel, parlak ve canlı görülmesi için doğanın bizlere sunduğu binlerce seçenek vardır. Üstelik hem daha uygun fiyatlarda hem de tamamen doğal ürünler. Yazımızda bitkisel yağlarla saç bakımı nasıl yapılır, hangi yağları kullanıma uygundur, bunlardan bahsedeceğim.

En bilinen Argan yağı. Şimdilerde faydaları öğrenilen argan yağı şampuanlarda ve diğer bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. İçerisinde B ve E vitaminleri bulunan Argan yağını saf olarak kullandığınızda faydasını göreceksiniz. Saçınız parlak ve ipeksi bir görünüme kavuşacaktır. Banyo yapmadan önce oda sıcaklığındaki argan yağını saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı bone, tülbent veya streç ile sararak 1 saat bekleyin. Ardından saçlarınızı iyice durulamalısınız.

Yemeklerde ve sofralarımızda sıkça kullandığımız zeytinyağının faydaları da saymakla bitmiyor. Saf zeytinyağını kafa derinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Haftada bir kez yapılan bu uygulama ile 1 ay sonra saçlarınız daha parlak ve pürüzsüz görülecektir. Ayrıca zeytinyağı içerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde saçınızı onaracak ve besleyecektir. Böylece saçın kırılması önlenmiş olur.

023
023

Hindistan cevizi yağı saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçlarınıza masaj yaparak uygulamalı ve 1 saat sonra durulamalısınız. Kısa zamanda sonucu göreceksiniz.

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Kadınlarımızın önem verdiği saç konusunda herkes kendince bir şeyler söyler. Bu durum saçın daha kötü hale gelmesine neden olmaktadır. Birçok defa boyaya maruz kalmış saçlar konusunda ise gene duru aynıdır. Sizin için yapılan araştırmalar sonunda bu makaleyi yazdık. Makalemizde amaç boyadan yıpranmış saçlara bakım önerileri sunmaktır.

750 gramlık yeşil cevizin kabuğunu suda kaynatınız. Daha sonra kaynayan bu karışımın içine de elma sirkesi ekleyiniz. En sonra yeşil cevizin kabuklarını süzgeç yardımı ile süzünüz. Her duş almadan önce bu hazırlanan karışımı saçınıza uygulayınız bu karışım birçok kere boyanmış ve yıpranmış saçlar için birebir çözüm sunacaktır. Tek yapmanız gereken hazırlan bu karışımı bir ay boyunca saçınıza uygulamak olacaktır.

Diğer bir yapılması gereken maske ise, yanmış saçlar yıpranmış saçlar hiç fark etmez her saç sorunu için çözüm olan yumurta maskesi olacaktır. Yumurtayı duştayken saçınıza sürünüz. Saçınızda köpük haline gelene kadar ovunuz. Daha sonra saçınızı yıkayınız. Böylece saçınız ne kadar parlak ve güzel olacağını gözlerinizle göreceksiniz.

Zeytinyağı da gene boyanmadan dolayı kötü hale gelen saçlar için etkili olan bir yağ çeşidimizdir. Diğer yağlar ise argan yağı da gene aynı şekilde aynı etkiyi gösterecektir. İki tatlı kaşığı biberiye ve yarım fincan zeytin yağını karıştırıp daha sonra saçınıza uygulayınız. Bu işlemde biraz beklemeniz önemli olacaktır. Belli bir beklemeden sonra saçlarınızı ılık su ile yıkamayı unutmayınız. Bu işlemle sizde boyamadan dolayı kötü olan saçlarınızın yeni haline bayılacaksınız.

Buğday Tene Yakışan Saç Renkleri

Buğday tene sahip olanlar şanslı denilebilecek kategoridedirler. Sebebi ise yüzün ve güzelliğin en büyük göstergesi olan saçlar ve saç renginin seçiminde de fazlasıyla tercih şansları olmasıdır. Peki, buğday tene yakışan saç renkleri nelerdir ? Gelin birlikte bakalım.

Sıcak bir ten rengi olan buğday tene sıcak tonlardaki renkler oldukça uygundur. Bunun yanında soğuk ten rengine sahip olanların tercih ettiği kimi renkler de buğday tene uyum sağlayabilir. Şimdi buğday tene sahip olanlara en yakışacak saç renklerini paylaşalım:

Koyu kumral: En sık tercih edilen saç rengidir. Sebebi ise tabiki buğday tene en uygun renk olmasıdır. Bu koyu renk yüz hatlarını daha belirgin yapar ve bakışları ön plana alır. Kendinden emin bir görünüme ulaştırır.

Bakır tonları: Bakırın her tonu buğday tene uyum sağlar, hatta bakır en çok buğday tene yakışır. Sıcak ve kavruk geçişlerle birbirini tamamlayan saçlar ve ten sizi harika bir görünüme ulaştırır.

Kül sarı: Soğuk ten rengine sahip olanların daha çok tercih ettiği bu renk, buğday tenlilerde tercih edildiğinde farklı ve dikkat çekici bir görünüm oluşturur. İddialı görünmeyi sevenler için çok iyi bir tercih olmakla birlikte yüzü daha ön plana çıkaran bir renktir bu nedenle bol makyajla kullanılmalıdır.

Bal köpüğü, karamel: Birbirine çok yakın olan bu iki renkten herhangi biri tercih edildiğinde yumuşak bir izlenim oluşur. Buğday ten rengine en yakın renklerden oldukları için bir arada uyum içinde görünürler ve yakalanan yumuşaklıkla mükemmelliğe ulaşılabilir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu