GenelTeknoloji

Taşeron İşçi Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hizmet sektöründe yoğun çalışma temposunda bulunan işletmeler için, maliyet konulu alt başlıklar içerisinde yer alan en önemli faktör işçilik unsurudur. On binlerce şirketin birbirleri arasında rekabet gerçekleştirdiği bu sektörler içerisinde, birçok işveren kadrolu eleman istihdam etmek yerine maliyet unsurunun daha ucuz karşılandığı dış kaynaklara yani taşeron elemanlara yönelmektedirler. Gerçekleştirilen bu seçimler içerisinde yer alan en büyük etken elbette ki ilgili iş gücünü daha ucuz maliyete karşılayabilmektir. Taşeron işçi yönetiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Taşeron işçilerden isteyeceğiniz uygulamalar, iş yönetimine göre net olarak belirlenmelidir.
  • İş takibi süresinde oluşturulması ve gözlemlenmesi gereken raporlar ve periyodik toplantılar, iş öncesinde konuşularak planlanmalıdır.
  • Oluşturulacak şartnamelerde işçiler için sözleşme tanımlanmalıdır.
  • İş esnasında yaşanacak herhangi bir olumsuzluk durumunda devreye girecek yaptırımlar oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu yaptırımlar sözleşmelerde net olarak yer almalıdır.
  • Oluşturulan sözleşmelerde yer alan yaptırımlar net olarak belirlenmeli ve eksik bir nokta kalmayacak şekilde tamamlanmalıdır.

Taşeron Yönetiminde İnsan İlişkileri ve İletişimin Etkisi

Taşeron yönetimi belirli kriterlerin karşılandığı takdirde yönetmesi oldukça kolay bir süreçken: belirli kriterlerin sağlanmadığı durumlarda oldukça sıkıntı yaratabilir. En iyi taşeron yönetimini sağlayabilmek için Provimes.com’u tercih edebilirsiniz.xTaşeron yönetimine genel olarak insan yönetimi olarak bakılması gereklidir. İşçi ile aktif olarak iletişim kurulmalı ve iletişim kurarken karşıdaki işçiyi makineleştirmeden, insan olduğunu unutmadan potansiyeline göre iş gücü sergilenmesi beklenmelidir. İşçi ile iletişim eksikliği durumlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kontrolün aktif olarak sağlanamadığı işlerin hatalı olmasından dolayı, ilgili işlere tekrardan başlanması ve bunun sonucunda oluşan büyük zaman kayıplarıdır.

Taşeron Yönetiminde Çözüm Odaklı Olmanın Önemi

Sorunsuz bir taşeron yönetim sistemi gerçekleştirilebilmesi için, öncelikle taşerona ilgili sözleşmeler sağlanmadan işe başlatılmamalıdır. İş durumlarında meydana gelen eksiklikler geçiştirilmemeli ve sorunlar anında düzeltilmelidir. Geçiştirilen eksik iş durumları sonradan birbirine eklenerek daha büyük sorunlara yol açabilir. Taşeron yöneticileriyle işçiler karşılıklı olarak neden sonuç çerçevesinde iletişim sağlanmalı ve her iki taraf da birbirini titizlikle dinlemeli ve bunun sonucunda icraat gerçekleştirilmelidir.
Taşeron yönetim prosedürü şu şekilde sıralanabilir:

  • Taşeronun sağlıklı bir şekilde iş gerçekleştirerek verimli sonuçlar elde edebilmesi için taşeron ile ilişkilerin pozitif çerçevede kurulması ve karşıdaki kişiye makine değil insan olarak bakılarak iletişim kurulması, işçi motivasyonu açısından önemlidir.
  • Taşerona sağlanan sözleşmeler ve alt başlıklar net olarak belirlenmelidir. Sözleşmede yer alan tarihte taşeron iş başı yapmalıdır.
  • İş takibi sürekli bir şekilde yapılmalı ve ertelenmemelidir.
  • Taşeron yöneticileri ile sık sık toplantı yapılarak mevcut durum analiz edilmelidir. Toplantılar esnasında raporlama oluşturulmalı ve iş başında alınan kararları uygulayarak devamlılık sağlanmalıdır.
  • Taşerondan gerçekleştireceği iş üzerine, iş üzerinde istenilecek her uygulama tek tek belirtilerek net bir şekilde yazılmalıdır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu