GenelSağlık

İyi Kalite Ezine Beyaz Peynir Nasıl Anlaşılır?

Beyaz peynirlerin bir sürü çeşidi vardır. Bu yazıda ezine peyniri incelenecek olsa da ciza biberli lor peyniri bir başka peynir çeşididir. Tadının oldukça hoş olduğu söylenebilir.

Gerçek Ezine Peyniri Nasıl Anlaşılır?

Bilindiği gibi ezine beyaz peynir olarak en çok bilinenlerden biridir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Bunlar;

  • Ezine peynirinin fiyatı: Ucuz olarak satılan yerde bazı hileler mevcuttur denebilir. Bunlara dikkat edilerek bilinmeyen ve güvenilmeyen yerlerden alışveriş yapılmamalıdır.
  • Rengi: Bütün peynirlerde geçerli olan bu ipucu, rengine dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Peynirlerin farklı renkte olması eğer başka bir bölgeye ait değilse güvensizlik oluşturabilir.
  • Kalıbının ortalama 750-850gr gelmesi gerekir.
  • Ezine peyniri koyun sütünden yapılır dolayısı ile tanıdık, bilindik yerden alışveriş yapıldığında satıcı mutlaka bilgi verecektir.

Gibi özellikler dikkate alınarak aslında pek çok şeyin önüne geçilebilir. Bunlardan biri beyaz peynir satıcılarının rekabet anlayışı. Bu tür üreticiler kendileriyle aynı işi yapan satıcılar ile haksız bir rekabet anlayışına girerek hile yoluna başvurabilir. Bunda dikkat edecek olan kullanıcıdır ancak elbette bu çok zor tespit edilebilecek bir şeydir.

Beyaz Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Beyaz peynirlerden biri isli Çerkez peyniri olarak bilinir. Klasik peynir de bulunur. Süzme peynir, az yağlı peynir ve koyun, inek sütü peynirleri vardır. Bunlar kişinin tercihine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden de kişinin damak tadına bağlı olarak çok tercih edilenden az tercih edilene doğru sıralanabilir.

Beyaz Peynirde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beyaz peynirin rengine dikkat edilmesi gerekir. Koyu, siyah, grimsi, sarımsı veya beyaz dışında bir renk olduğunda alınmamalı veya evde ise tüketilmemesi gerekir. Rengi parlak ve canlı olmalı, kalıbı düzgün ve eşit olarak kesilmelidir. İçinde veya dışında görüntülenebildiği şekilde herhangi bir kirlilik bulunmamalıdır bu tadına da etki etmiş olabilir. Homojen, renksiz ve katı görünümlü olmalıdır. Güzel gözükmeli ancak sadece dışındaki görüntüye karar verilerek alınmamalıdır. Zaten güvenilir bir yerden alışveriş yapılıyorsa mutlaka dürüst satıcılardan alındığı için güvenli bir alışveriş yapılabilir.

Peynir Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Hep söylenen şey aslında güvenilir bir yerden alışveriş yapılması gerektiği olsa da bu satıcıların, kişilerin güvendikleri mekanlara el atmadıkları anlamına gelmiyor neticede. Dolayısı ile bu rakamlarda oynanan artışlara dikkat etmeli, fazlasını vermemeye çalışmalıdır. Üreticiler fiyatlarla birden oynamaya kalkarak fazlasıyla zam yapabilir, fiyat artışında bulunabilir.

Gerçek peynirin fiyatı ne çok az ne çok fazla olmalıdır. Bunun için almadan önce internette fiyat kontrolü yapmakta fayda var. Bu, bundan sonraki alışverişte daha dikkatli olunmasına öncülük edebilir böylece artık üreticilerin yapmış oldukları bu tür oyunlara fırsat verilmiyor olunur. Gerçek peynir üreticileri de bir nebze olsun rahat nefes alabilir herkes gibi.

Eşsiz peynir çeşitlerini keşfetmek için www.ayanoglumandira.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu