GenelHaberSağlık

Gezen Tavuk Yumurtası Gerçekten Organik mi?

Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar sade veya her türlü yemek te kullandığımız besin ve vitamin kaynağı olan yumurtanın soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçiyor.

Tavuklar yumurta tavuğu ve et tavuğu diye iki çeşide ayrılır. Kuluçkadan çıktıktan sonra yumurtlayan tavuklardan çeşitli yumurtalar elde edilir.

Yumurta Çeşitleri

Tavukların beslenme şekillerine göre farklı çeşitlerde yumurta üretimi yapılır. Bunlar;

  • Gezen tavuk yumurtası
  • Çift sarılı yumurta
  • Omega-3 yumurtası
  • Selenyum Yumurta

Tavuğun yediği vitamin ve yemin kalitesine göre çıkardığı yumurtanın değeri de değişecektir. Yumurtanın dış kabuk rengi tavuğun rengine göre farklı olur. Yani beyaz tavuğun yumurtasının dışı beyaz olurken kahverengi tavuğun yumurtası da kahverengi olur.

Yumurta Tavukçuluğu

Yumurta tavukçuluğunda tavuklardan uzun süre yumurta alınması amaçlanır. Bu işi profesyonel yapanlar büyük çiftliklerde katlı kafesler yardımı ile binlerce tavuğu kullanarak yapıyorlar. Yumurtadan çıkan civciv farklı bir çiftlikte yaklaşık 40 gün bakıldıktan sonra yumurta verecek seviyeye ulaşır.

Bu tavuklar yumurta üretim çiftliğine yumurtlamaya hazır bir şekilde getirilerek üretimin içine dahil edilir. Bu şekilde yaşlanan ve yumurtadan kesilen tavukların yerine gelen genç tavuklar yerleştirilerek günlük binlerce yumurta üretimi yapabilirler. Fakat bu işi küçük ölçekli yapanlar için küçük ve orta ölçekli kümes seçenekleri de mevcuttur.

Yumurta Tavukçuluğunda Çok Katlı Kümes

Yumurta tavukçuluğunda en uygun kümes çok katlı kümes seçeneğidir.

Çok katlı kümes de üretim aşamaları şu şekildedir;

  • Yumurtlamaya hazır tavuklar kümeslere yerleştirilir.
  • Tavukların ihtiyacı olan su ve yem kümeste olan bir tesisat ile kümeslere dağılır. Bu şekilde tavukların ihtiyacı olan her şey ayaklarına gelir.
  • Yumurtalar da yürüyen bir bant yardımı ile toplanır.
  • Aynı zamanda farklı bir bant ta hayvanların pisliklerini bir yere toplar.

Bu şekilde üretim yapan firmalar zamandan ve işçilikten de kazanırlar.

Yumurta Tavukçuluğunda Kümes Seçimi

Tavuk çiftliği kurmak için çeşitli kümes seçenekleri bulunuyor. Prefabrik, çok katlı ve çadır kümes şeklinde seçenekler bulunur. Yumurta tavuğu için 3 seçenekte uygundur. Fakat gezen tavuk için çadır kümesleri daha uygundur. Çünkü bu kümes türünde tavuğun dışarı çıkıp girmesi daha kolaydır.

Gezen Tavuk Yumurtasının Sektördeki Yeri

Gezen tavuk yumurtası üretimi yapan firma veya kişiler diğer yumurta üretiminden farklı olarak alanları daha geniş olmalıdır. Tavuklar gün boyu kümes dışında özgürce gezerken beslenmeyi de doğal yollarla yapacaktır. Kümesin etrafına oluşturulacak geniş bir bahçede gezen tavuk yumurtlamayı da daha rahat yapacaktır.

Gezen tavuklara bahçenin çeşitli yerlerinde yumurtlamaları için alanlar oluşturulmalıdır. Bu alanlara yumurtlayan tavuklar ara sıra bu yumurtaları yemeye başlayabilir. Bunun için sık sık yumurtalar toplanmalıdır.

Yapacağınız tavukçuluk şekline göre her çeşit tavuk kümesi seçenekleri bulunan Koçoğlu tavukçuluk ve kafes ekipmanları firması web sitesini ziyaret ederek daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu