GenelKültür SanatSağlık

Evlilik Terapisi Seansları Sizlere Neler Sağlar?

İlişkilerinde sorun yaşayan insanlar açısından evlilik terapisi önerilen bir durum oluyor. İlişkilerini kurtarmak isteyen çiftler evlilik terapisi yardımı bursa psikolog hizmetleriyle alıyorlar. Evlilik biriminde çiftlere destek amaçlı da psikolog bursa yardımı veriyorlar. Evlilik terapisi çiftler arasında uygulanan bir tedavi yöntemi oluyor. Bazen evliliği kurtarmaya yönelik bazen de ilişkiyi daha iyi bir hale getirmek amaçlı bursa nilüfer psikolog tarafı ile verilen bir yöntem oluyor.

Evlilik Terapisinin Amacı Nedir?

Evlilik terapisindeki amaç çiftlere gerekli olan psikolojik destek veriliyor. Bu terapinin amaçları vardır. Öncelikle bu terapide amaç çiftlerin birbirlerini, ilişkilerini en iyi biçimde anlamalarını sağlamak oluyor. İlişkinin kalitesini artırarak çiftler arasındaki gerilimi azaltmak bir diğer amacı oluyor. Çiftler arasında olan öfkenin kontrolünün sağlaması bir amaç oluyor.

Çiftlerin birbirlerinin sorunlarını, yaralarını fark edip sarmaları amaç ediniliyor. İlişkinin ilk başlardaki gibi romantik ve eğlenceli günlerine dönmesi konusunda eşlere yarar sağlanıyor. İlişkilerde oluşan pürüzlerin en hafif ve en sakin biçimde çözülmesinde eşlere bir takım destek veriliyor. Eşlerin birbirleri ile olan ilişkilerinde iki tarafından birbirlerini iyi anlamaları sağlanıyor.

Çiftlerin karşılıklı olan sevgi bağını güçlendirip birbirlerine daha da kenetlenmesi konusunda destek veriliyor. Taraflar birbirlerinin karşılıklı korkularını, yaralarını, sorunlarını anlayarak birbirlerine daha çok vakit ayırıp ilgilenilmesi konusunda bu terapi çok büyük faydalar sağlıyor. Bu amaçlar eşlere büyük kazanımlar sağlıyor. Terapi sonrası ilişkide kalite arıyor. Eşlerin evlilikleri daha mutlu, daha dinamik ve daha eğlenceli bir hale gelmiş oluyor.

Ne Zaman Evlilik Terapisine Başvurulur?

Bazı evliliklerin herhangi bir aşamasında evlilik terapisi alması gerekiyor. Bunlar şu şekilde veriliyor. Öncelik olarak çiftler yani eşler karşılıklı bir şekilde düzgün bir iletişim kuramıyorsa terapiye başvurmaları gerekiyor. Karşılıklı birbirlerini anlamakta zorluk çekildiği durumlarda başvuruluyor. Öfke durumu en üst seviyelerde yaşanıyor ve eşler öfkelerini kontrol edemiyorsa başvuruluyor.

Sürekli evin içinde aynı kavgalar tekrar bir şekilde yaşandığı durumlarda başvurulması gerekiyor. Cinsel yönden bazı sorunların yaşandığı zamanlar başvuruluyor. Evlilik içerisinde güven sorunu ortaya çıktıysa, eşler birlikte bazı kararları alamıyorsa başvurulması gerekiyor. İlişkilerin kalitesinin düştüğü durumlarda da bu evlilik terapisi yöntemlerine başvurmak gerekiyor.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Tek bir birey terapisine göre evlilik terapisi çiftler arasında olacağından iki tarafında sorunlarına çözüm bulunana kadar bu evlilik terapileri seansları devam ediyor. Bu terapide daha çok güncel sorunlara yönelmek gerekiyor. Bu seanslarda bir eş konuşurken diğer eşin onu dinlemesinin sağlanması gerekiyor. Çiftlerin ortak bir konuda buluşturulup o konuda yoğunlaşmaları sağlanıyor. Genel olarak evlilik terapileri 5-10 seans aralarında değişim gösteriyor.

Evlilik Terapisinde Eşlerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Çiftlerin yani eşlerin ikisinin de sorunları dinlenip eşlere eşit yaklaşılması o konunun veya problemin daha doğru bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Eşler birbirlerine karşı suçlayıcı tavırlara dikkat etmelidirler.

Evlilik terapisi ile ilgili tüm sorunlarınızı www.agurleroglu.com sitesinden sorabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu