Blog 0

Patlamayan batarya üretildi

Stanford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, Lityum-iyon pillerin alev alıp patlamasını engelleyecek yeni bir çözüm bulmuşa benziyorlar. Triphenyl phosphate (Trifenil fosfat) adında bir bileşen ile bataryaların negatif ve pozitif elektrodlarını ayırmak için kullanılan plastik fiber içerisine yerleştirmeyi başaran araştırmacılar, böylece yüksek ısıda yaşanacak yanma, erime ve alev almasının önüne geçmeyi başardı. Pilin ısısı 150 dereceyi bulduğunda plastik fiber eriyor ve pil içerisindeki kimyasallar dışarıya veriliyor. Sadece 0.4 saniyede gerçekleşen bu süreç, yanma veya patlama oluşmasını engelliyor.

Li-Ion bataryalar, yüksek ısıda yanma ve patlama sorunu yaşanabiliyordu. Note 5’te olduğu gibi birçok elektronikte benzer olaylar yaşandığını düşünürsek bu buluşun önemi bir kat daha artıyor.

Daha önce de buna benzer çalışmalar yapılmış olsa da, bunların batarya performansını önemli ölçüde düşürüyordu. Yi Cui, yeni buluşun böyle bir dezavantajının bulunmadığını ve normal koşullarda, pil performansının hiçbir şekilde değişmediğini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir